Вівторок, 7 грудня 2021, 14:20 RSS Export | Авторизація
Закрити
Логін
Пароль
 

Забули пароль?
інформаційний пульс Житомирщини

Історія Бабушківської козацької ікони

9-03-2011, 17:08               
В газеті «Жизнь Волыни» за 2 липня 1914 року міститься замітка під назвою «Исторический памятник». Її автор вчитель Бабушківської церковно-парафіяльної школи П. Брасюк передає переказ про шановану в селі ікону Божої Матері, яку місцеві жителі здавна називали козацькою.

За переказом, в часи визвольної боротьби нашого народу проти польського пригнічення козацький загін виявився оточеним в цій місцевості з усіх сторін поляками. Розуміючи, що їм не врятуватися, козаки залишили в лісі у невеличкій капличці свою полкову ікону для того, щоб вона не потрапила до рук ворогів. Самі вони потім загинули, але їх ікона не загубилась, а залишилась на тому місці на згадку нащадкам про їх предків- героїв.

Нащадки козаків зберегли пам'ять про ікону. Про це свідчить такий випадок, що був записаний в церковному літописі села Бабушок. Місцеві селяни – чумаки їздили на південь за сіллю. Там їх зустрів старий козак, і коли він почув, що вони з Волині, та ще й з під Чуднова, то дуже зацікавився і почав розповідати про залишену в Бабушках козацьку ікону. Коли ж селяни сказали, що ікона зберіглась, то козак зібрав зі своїх більше 30 карбованців та передав їх на свічки до благодатної ікони.

Цікаво, що коли після побудови в Бабушках нового храму стара церква в 1913 році була розібрана і продана для улаштування козацького подвір'я в місті Здолбунові (на той час Волинської губернії, зараз Рівненської області), то під час розбирання можна було чітко бачити, що вона за час свого існування кілька разів розширювалася, а вівтар являв собою ніщо інше, як каплицю. Цілком імовірно, це і була та каплиця, в якій молилися перед смертю козаки і в котрій залишили вони свою ікону.

Звичайно то були козаки, для яких православна віра була найдорожчою за все (бо саме по собі козацтво – явище неоднорідне: від звичайних розбійників до лицарів Православ'я).

Бабушківська ікона розділила долю храму, в якому вона знаходилась – зникла під час гонінь на церкву від безбожників. Однак зберігся її список, зроблений у 1914 році, який знаходиться зараз в Свято-Николаївській церкві села Дацьки. Цей список має розміри 103 на 66 сантиметрів, зображення відноситься до іконографічного типу «Умиления», але на жаль воно значно постраждало від часу.

У Бабушках же помалу відроджується церковно- парафіяльне життя. 22 червня 2007року в селі відбулись установчі парафіяльні збори, на яких був прийнятий Статут Свято-Казанської парафії Житомирської єпархії Української Православної Церкви, затверджений 2 липня 2007 року архієпископом Житомирським і Новоград-Волинським Гурієм.

Керує церковною громадою священик Сергій Васько. Головою ж Парафіяльної ради православні віруючи обрали найактивнішу в селі прихожанку Скрипник Катерину Климівну.

Дай Бог новоутвореній православній громаді відновити Православ'я на Бабушківській землі і хай допоможе їм в цьому відчуття історичної спадкоємності з тими, хто не жалів віддати за православну віру своє життя.

При написанні статті використана публікація в газеті «Жизнь Волыни», яка зберігається в Державному архіві Житомирської області.

Автор висловлює подяку за допомогу у пошуках матеріалів диякону Ігорю Кучеруку.


Протоієрей Вадим Шапран, благочинний Чуднівського округу, спеціально для Інтернет-видання "Житомирський Меркурій"


теги: релігія

 (голосів: 8)


Версія для друку
Додавання коментаря
Оксана КузьминаОксана Кузьмина:
Рождественская встреча
Вся наша жизнь соткана из упускаемых и упущенных возможностей. Была возможность встретить новый год в Австрии – музыкальной столице мира. Подвела поведенческая культура. Труба (в облике подруги из Германии) звала, а мне пришлось сидеть не в кресле самолёта, а за рабочим столом писать очередной отчёт.

Ілона БіланІлона Білан:
Зона вільної торгівлі: 17-й раунд переговорів завершено
19 травня 2011 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан і перспективи розвитку економічних відносин України з ЄС та Митним союзом", в якій підкреслюється, що першочерговим завданням на найближчу перспективу є завершення переговорів і підписання Угоди про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) як невід’ємної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
Нагадаємо, що переговори щодо створення ЗВТ з ЄС розпочалися у лютому 2008 року після вступу України до СОТ і є досить непростими через низку проблем економічного характеру. Йдеться про умови доступу українських товарів та послуг на європейський ринок, квоти та перехідні періоди.

Світлана КонончукСвітлана Конончук:
Команда Януковича вдруге заходиться довкола "конституційної реформи"
Людині, обізнаній з українськими політичними обставинами, заголовок статті видасться дивним. Чому "вдруге"? Адже відомо, що Конституцію України вже змінювали принаймні двічі - у 2004 і 2010 роках. За цього не беремо до уваги нереалізовані спроби змінити Конституцію, що мали місце в період "владних змагань" між президентськими виборами - у 2005-2009 роки.

Ірина ЛукомськаІрина Лукомська:
Пенсійна реформа: як до неї мають ставитися політичні партії з огляду на свої партійні програми?
Пенсійна реформа, до якої українську владу підштовхує не так дефіцит Пенсійного фонду чи прагнення підвищити життєвий рівень пенсіонерів, як вимоги МВФ, спонукає поглянути на документи, від яких мали б "танцювати" учасники політичного процесу. А саме - на партійні програми. Фактично, саме ці стратегічні документи мають визначати як ставлення політичних гравців до ініціатив, пропонованих владою, так і напрям самих цих ініціатив.

Сергей СимоновСергей Симонов:
14-летняя житомирянка испытала шок, узнав о своей беременности
В конце 70-х годов Житомир облетела довольно неприятная весть: одна из 14-летних школьниц областного центра готовится стать матерью. Это было ЧП областного масштаба. Руководители городского отдела образования сразу же вызвали к себе "на ковёр" директоров школ, чтобы те, в свою очередь, провели с учениками разъяснительные беседы о последствиях ранних половых связей.

Ярослав ДовгополЯрослав Довгопол:
Незмінний лідер в Казахстані: особливості сучасного президентства
У Казахстані офіційно проголошена дата дострокових виборів президента країни - 3 квітня 2011 року. Відповідний указ підписав напередодні глава республіки Нурсултан Назарбаєв. Таким чином він відкинув "пропозицію народу і парламенту" провести референдум щодо продовження його повноважень до 2020 року, запровадивши "більш наближену" до сучасних демократичних стандартів процедуру – президентські перегони. Водночас, мало в кого залишається сумнівів, що саме цей кандидат матиме переважні шанси на перемогу.

Юлія ТищенкоЮлія Тищенко:
Пріоритети української модернізації: між Казахстаном і РФ?
У нинішньому політичному дискурсі стало правилом гарного тону говорити про потребу модернізації країни як загалом так і за окремими сферами економіки і політики. Сама теза про необхідність реформ і модернізації країни не викликає заперечень, адже реформи і модернізація економіки, соціальної сфери всі роки української незалежності незмінно перебувають на порядку денному. Упродовж новітньої 20-річної української історії ніколи не бракувало планів, концепцій, дорожніх карт реформ. Проте, не вистачало політичної волі, інституційних можливостей для їх реалізації.

Михайло ДімонтМихайло Дімонт:
Стій! Хто йде!?
Отже, вибори. Багато сказано про недосконалість виборчого закону. І це так. Про переваги, які отримують окремі учасники. І це також правда. Про зміну правил під час гри – і це вірно. А скільки ще буде сказано? Особливо після виборів…

Дмитро СкоропадДмитро Скоропад:
Українська система освіти - це плюс чи мінус?
Українські вузи підтверджують правило: не має більшого дурня, ніж дурень з вищою освітою, яка отримана в корумпованому навчальному закладі. Корупція у вищій школі торкнулась усіх етапів освіти: від вступних і випускних іспитів до заліків, дипломів, кандидатських та докторських робіт. Патології, пов’язані із плагіатом, формальними рецензіями, замовчуванням злочинів (наприклад, сексуальних домагань) і низьким рівнем викладацьких кадрів, що є нахабним обманом студентів, зустрічаються у кожному вузі.

Сергій ВікторовСергій Вікторов:
Естрадне мистецтво актуальне й сьогодні...
В наш час особливого значення набуває вирішення проблеми організації дозвілля та зайнятості підлітків та молоді, культурно-естетичного виховання молодого покоління при опануванні сучасного естрадного мистецтва, оскільки трансформаційні зміни, що відбуваються у сучасному соціокультурному просторі, зумовили споживання широкого пласта цього виду мистецтва - найпопулярнішого у молодіжному середовищі.

всі автори
Архів
«    грудня 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
В Житомире прошла выставка собак «Полесье-2012»У Житомирі відзначили День пасічникаЖитомирщина бере участь у виставковій акції «Барвиста Україна»У Житомирі підняли прапори на честь відкриття літніх Олімпійських ігор в ЛондоніУ Немиринцях відсвяткували Івана КупалаЖДУ ім. І. Франка вдруге випустив спеціалістів видавничої справиУ Житомирі пройшов фестиваль «Ковальська весна»У Житомирі відкрито нове інфекційне відділення для дітей
© 2010 "Житомирський Меркурій"
За повного або часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Житомирського Меркурія» гіперпосилання на сайт – www.merkury.com.ua. – є обов'язковим.
Керівник проекту: Олександр Сичевський
E-mail редакції: mercury.zt@utel.net.ua
Інформація «Житомирського Меркурія» є інтелектуальною власністю СП «Видавництво «Меркурій». Редакція може не поділяти точку зору авторів статей. За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець.
Про нас | Контакти | Реклама | Читайте у зручному форматі
Розробка сайту студыя дизайну Оригамі