Понеділок, 29 листопада 2021, 13:09 RSS Export | Авторизація
Закрити
Логін
Пароль
 

Забули пароль?
інформаційний пульс Житомирщини

Манкуртизм по-корчацьки або як унікальну пам’ятку археології віддали у приватну власність

29-09-2010, 16:52               
Історична довідка. На початку раннього середньовіччя на території України вирізнялися три великі слов’янські культури: празько-корчацька, пеньківська і колочицька. Корчацька або празько-корчацька побутувала упродовж V—VII ст. н.е. Її пам'ятки були відкриті наприкінці XIX — на початку XX століття біля села Корчак Житомирської області. Саме за цим пунктом вся група аналогічних та синхронних пам'яток отримала в археологічній науці назву корчацької. Аналогіч¬ні корчацьким пам'ятки були виявлені на території Праги, тому ці слов'янські старожитності на¬зивають корчацько-празькими. Вони були поширені на широ¬кій території від Правобережжя Верхнього Дніпра і Прип'яті до Ельби і Дунаю.

Пам’ятка історії та культури, що датується ІІ половиною 1-го тис.н.е., розташована неподалік с.Корчака Житомирського району, можливо, й невідома його нинішнім жителям. Однак, не знати про археологічні дослідження, що тривали постійно на цих землях упродовж хоч минулого, але не такого вже й далекого, століття , нереально. У селі завжди знають, що в сусіда на обід, а вже хто і чого риє поблизу річки, сам Бог велів. Втім останні дослідження там були проведені наприкінці епохи Радянського Союзу – упродовж 80-тих-початку 90-тих років.

Історик Антон Томашевський виявив ряд пам’яток доби бронзового раннього залізного віку, а також раннього середньовіччя. Ще до цього, у 1959-1960 роках інша дослідниця Ірина Русанова відкрила тут слов’янське поселення пражсько-корчацької культури назване Корчак І.

Звучить гарно, але на вигляд сьогодні - це вимиті дощем ділянки грунту, глибокі борозни, чисельні фрагменти ліпного посуду, стінок гончарних посудин у дуже мальовничому місці на березі річки Тетерів. Певно, саме тому ті, хто законом визначений відповідальним за охорону пам’яток історії та культури, раптово про це забули. Як і про те, що назване нами поселення ще у 1969 році взяте під державну охорону як пам’ятка археології місцевого значення (охоронний № 367) та включене до Державного реєстру пам’яток археології Житомирської області.

А відповідно до прийнятого у червні 2000 року Закону України «Про охорону культурної спадщини» усі пам’ятки археології є державною власністю та землі, на яких вони розташовані, перебувають у державній власності і належать до земель історико-культурного призначення. Здійснення контролю за охороною пам’яток історії та культури в межах відповідної адміністративно-культурної одиниці покладено на місцеві державні адміністрації. Окрім того, проекти відведення земельних ділянок під містобудівні, шляхові, меліоративні та землевпорядні роботи погоджуються з відповідними органами охорони культурної спадщини лише після їх повного археологічного дослідження(!).

Але повернімося до Корчака. У даному випадку ціннісна пам’ятка розташована у межах селах – то ж її охорону забезпечує орган місцевого самоврядування, тобіш сільська рада, яка і відповідний договір з Управлінням культури та туризму Житомирської облдержадмівністрації уклала у 2008 році. Та сільський голова, разом з секретарем, випадково «забули» і про охоронний договір, і про обов’язкове погодження передачі земель історико-культурного призначення та передали ділянку загальною площею 0, 45 га у приватну власність третім особам. Виявляється і так буває.

Як прокоментував ситуацію начальник Управління Державної служби по боротьбі з економічною злочинністю УМВС України в Житомирській області Юрій Крошко, на початку вересня за матеріалами спільної перевірки прокуратури та органів внутрішніх справ прокуратурою Житомирського району порушено кримінальну справу за фактом зловживання і службового підроблення службовими особами Корчацької сільської ради Житомирського району, що заподіяло тяжкі наслідки за ч. 2 ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем) та ч. 2 ст.366 (Службове підроблення) Кримінального кодексу України.

Проведені мистецтвознавчі експертизи засвідчили, що потужність культурного шару слов’янського поселення Корчак І складає близько 0, 25 м. Тобто лише фундамент сучасного котеджу цілком поглине житла прадавніх слов’ян напівземлянкого типу.

Є ще один цікавий момент. На відчужених землях розташоване не лише поселення, але й могильник давніх слов’ян. Для тогочасного поховального обряду у вигляді трупоспалення характерні грунтові та підкурганні поховання. Залишки кремації вміщували у глиняні горщики-урни або просто зсипа¬ли в яму. Трупоспалення, як правило, здійс¬нювалось на стороні, а потім залишки кремації зсипались у ке¬рамічну урну або в ямку, викопану в материку, як правило, їх насипи були невисокими - до 1 м, діаметром - до 10 м. Чи багато з нас, знаючи, що на цих землях було розташоване, по суті, кладовище, ризикне будувати там оселю й сподіватиметься на щастя в ній?

Наразі розслідування кримінальної справи триває. Вартість завданих державі прямих збитків становить 231 тисячу гривень, однак грошова вартість культурного шару території поселення за підрахунками експертів складає понад 41 мільйона гривень. Питання яким чином історико-культурна спадщина буде врятована залишається на сьогодні відкритим.

Алла Ващенко


 (голосів: 0)


Версія для друку
Додавання коментаря
Оксана КузьминаОксана Кузьмина:
Рождественская встреча
Вся наша жизнь соткана из упускаемых и упущенных возможностей. Была возможность встретить новый год в Австрии – музыкальной столице мира. Подвела поведенческая культура. Труба (в облике подруги из Германии) звала, а мне пришлось сидеть не в кресле самолёта, а за рабочим столом писать очередной отчёт.

Ілона БіланІлона Білан:
Зона вільної торгівлі: 17-й раунд переговорів завершено
19 травня 2011 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан і перспективи розвитку економічних відносин України з ЄС та Митним союзом", в якій підкреслюється, що першочерговим завданням на найближчу перспективу є завершення переговорів і підписання Угоди про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) як невід’ємної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
Нагадаємо, що переговори щодо створення ЗВТ з ЄС розпочалися у лютому 2008 року після вступу України до СОТ і є досить непростими через низку проблем економічного характеру. Йдеться про умови доступу українських товарів та послуг на європейський ринок, квоти та перехідні періоди.

Світлана КонончукСвітлана Конончук:
Команда Януковича вдруге заходиться довкола "конституційної реформи"
Людині, обізнаній з українськими політичними обставинами, заголовок статті видасться дивним. Чому "вдруге"? Адже відомо, що Конституцію України вже змінювали принаймні двічі - у 2004 і 2010 роках. За цього не беремо до уваги нереалізовані спроби змінити Конституцію, що мали місце в період "владних змагань" між президентськими виборами - у 2005-2009 роки.

Ірина ЛукомськаІрина Лукомська:
Пенсійна реформа: як до неї мають ставитися політичні партії з огляду на свої партійні програми?
Пенсійна реформа, до якої українську владу підштовхує не так дефіцит Пенсійного фонду чи прагнення підвищити життєвий рівень пенсіонерів, як вимоги МВФ, спонукає поглянути на документи, від яких мали б "танцювати" учасники політичного процесу. А саме - на партійні програми. Фактично, саме ці стратегічні документи мають визначати як ставлення політичних гравців до ініціатив, пропонованих владою, так і напрям самих цих ініціатив.

Сергей СимоновСергей Симонов:
14-летняя житомирянка испытала шок, узнав о своей беременности
В конце 70-х годов Житомир облетела довольно неприятная весть: одна из 14-летних школьниц областного центра готовится стать матерью. Это было ЧП областного масштаба. Руководители городского отдела образования сразу же вызвали к себе "на ковёр" директоров школ, чтобы те, в свою очередь, провели с учениками разъяснительные беседы о последствиях ранних половых связей.

Ярослав ДовгополЯрослав Довгопол:
Незмінний лідер в Казахстані: особливості сучасного президентства
У Казахстані офіційно проголошена дата дострокових виборів президента країни - 3 квітня 2011 року. Відповідний указ підписав напередодні глава республіки Нурсултан Назарбаєв. Таким чином він відкинув "пропозицію народу і парламенту" провести референдум щодо продовження його повноважень до 2020 року, запровадивши "більш наближену" до сучасних демократичних стандартів процедуру – президентські перегони. Водночас, мало в кого залишається сумнівів, що саме цей кандидат матиме переважні шанси на перемогу.

Юлія ТищенкоЮлія Тищенко:
Пріоритети української модернізації: між Казахстаном і РФ?
У нинішньому політичному дискурсі стало правилом гарного тону говорити про потребу модернізації країни як загалом так і за окремими сферами економіки і політики. Сама теза про необхідність реформ і модернізації країни не викликає заперечень, адже реформи і модернізація економіки, соціальної сфери всі роки української незалежності незмінно перебувають на порядку денному. Упродовж новітньої 20-річної української історії ніколи не бракувало планів, концепцій, дорожніх карт реформ. Проте, не вистачало політичної волі, інституційних можливостей для їх реалізації.

Михайло ДімонтМихайло Дімонт:
Стій! Хто йде!?
Отже, вибори. Багато сказано про недосконалість виборчого закону. І це так. Про переваги, які отримують окремі учасники. І це також правда. Про зміну правил під час гри – і це вірно. А скільки ще буде сказано? Особливо після виборів…

Дмитро СкоропадДмитро Скоропад:
Українська система освіти - це плюс чи мінус?
Українські вузи підтверджують правило: не має більшого дурня, ніж дурень з вищою освітою, яка отримана в корумпованому навчальному закладі. Корупція у вищій школі торкнулась усіх етапів освіти: від вступних і випускних іспитів до заліків, дипломів, кандидатських та докторських робіт. Патології, пов’язані із плагіатом, формальними рецензіями, замовчуванням злочинів (наприклад, сексуальних домагань) і низьким рівнем викладацьких кадрів, що є нахабним обманом студентів, зустрічаються у кожному вузі.

Сергій ВікторовСергій Вікторов:
Естрадне мистецтво актуальне й сьогодні...
В наш час особливого значення набуває вирішення проблеми організації дозвілля та зайнятості підлітків та молоді, культурно-естетичного виховання молодого покоління при опануванні сучасного естрадного мистецтва, оскільки трансформаційні зміни, що відбуваються у сучасному соціокультурному просторі, зумовили споживання широкого пласта цього виду мистецтва - найпопулярнішого у молодіжному середовищі.

всі автори
Архів
«    Листопад 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
В Житомире прошла выставка собак «Полесье-2012»У Житомирі відзначили День пасічникаЖитомирщина бере участь у виставковій акції «Барвиста Україна»У Житомирі підняли прапори на честь відкриття літніх Олімпійських ігор в ЛондоніУ Немиринцях відсвяткували Івана КупалаЖДУ ім. І. Франка вдруге випустив спеціалістів видавничої справиУ Житомирі пройшов фестиваль «Ковальська весна»У Житомирі відкрито нове інфекційне відділення для дітей
© 2010 "Житомирський Меркурій"
За повного або часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Житомирського Меркурія» гіперпосилання на сайт – www.merkury.com.ua. – є обов'язковим.
Керівник проекту: Олександр Сичевський
E-mail редакції: mercury.zt@utel.net.ua
Інформація «Житомирського Меркурія» є інтелектуальною власністю СП «Видавництво «Меркурій». Редакція може не поділяти точку зору авторів статей. За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець.
Про нас | Контакти | Реклама | Читайте у зручному форматі
Розробка сайту студыя дизайну Оригамі