Субота, 22 січня 2022, 21:49 RSS Export | Авторизація
Закрити
Логін
Пароль
 

Забули пароль?
інформаційний пульс Житомирщини

У Житомирському держархіві триває виставка, присвячена ювілею області

19-09-2012, 12:28               
18 вересня в Державному архіві Житомирської області відкрили виставку оригіналів архівних документів, присвячену 75-річчю утворення області.

Архівні документи відображають процес формування території Житомирської області з 18 століття по сьогоднішній час.

Формування території Житомирської області в її сучасних межах нерозривно пов’язана з історією становлення та розвитку адміністративно-територіального устрою України. Історично склалося, що територія сучасної Житомирщини здавна знаходилась на рубежі Київщини, Волині та Поділля, і протягом майже всього періоду свого формування, так чи інакше, входила до складу цих територіальних утворень.

З 1796 року Волинь разом з Київщиною і Поділлям увійшли до складу Російської імперії. Територія нашого краю увійшла до складу Волинської і частково до Київської губерній. Центром Волинської губернії з 1804 року став Житомир.

Крайня дата документів, що експонуються на виставці – 1796 рік. Це Укази імператриці Катерини II («Повне Зібрання Законів Російської імперії»), зокрема, представлений указ про герби міст: Мінської, Волинської, Брацлавської та Подільської губерній. Не менш цікава книга краєзнавця Вержбицького Тита Іоілійовича «Краткое описание города Житомира», де вміщено список Волинських губернаторів з 1796 року по 1887 рік. Також є можливість ознайомитися з картою Волинської губернії того часу.

Значне інформативне наповнення виставки мають документи доби 20-х років минулого століття. Представлені документи висвітлюють відомості про адміністративно-територіальний поділ території нинішньої Житомирської області, кількість населених пунктів та економічний стан в 1922–1926 роках.

У 1937 році уряд України повернувся до удосконалення та розширення системи область-район, як найбільш оптимальної у зазначені роки. За документами, які зберігаються в держархіві області, вона залишається стабільною та чинною по цей час. В межах вказаного етапу реформи, 22 вересня 1937 року було створено Житомирську область в складі 34 адміністративних районів Київської та Вінницької областей. На виставці представлена газета «Радянська Волинь», №222 від 24.09.1937, де опублікована Постанова Центрального виконкому СРСР «Про поділ Харківської області на Харківську і Полтавську, Київської на Київську і Житомирську…». У вказаній газеті вміщені статті про відгуки трудящих на цю постанову уряду.

Центральне місце займають документи, що збереглися після утворення області. Це витяги з протоколів оргкомітету по Житомирській області за 1938 рік. В процесі підготовки виставки було виявлено автобіографії перших керівників області: секретаря оргкомітету по Житомирській області Файбішева Олександра Миколайовича та 1-го секретаря Житомирського обкому КП/б/У Максімова Миколи Антоновича.

У поточному році знято обмеження доступу до документів Житомирського генералкомісаріату періоду Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років. На виставці вперше експонуються документи зазначеного фонду, а саме адміністративні карти Генеральної Округи Житомир станом на 1942 рік, за якими є можливість відслідкувати межі Житомирської області.

Бібліотечний та газетний фонди представлено книгами та періодикою, які висвітлюють процеси адмінподілу, починаючи з ХУІІІ століття. Чільне місце займає довідник «Адміністративно-територіальний устрій Житомирщини: 1795-2006», у якому вміщено інформацію про всі зміни в адміністративно-територіальному устрої на терені сучасної Житомирської області за останній 200-річний період. В роботі над довідником використано законодавчі акти, офіційні збірники узаконень та розпоряджень Всеукраїнського Центрального Виконавчого Комітету, відомості Верховної Ради УРСР та України, які зберігаються у фондах архіву. Робота по накопиченню, систематизації та упорядкуванню інформаційного масиву здійснювалась працівниками Державного архіву Житомирської області упродовж 40 років. В результаті цієї копіткої роботи зібрано та уніфіковано інформацію про 4030 населених пунктів, 574 існуючих, 530 ліквідованих сільських рад та 32 райони, що існують або існували на території сучасної Житомирської області. Довідник є офіційним виданням, у продажу його немає. Ознайомитись та попрацювати з цією книгою є можливість в читальному залі, його електронна версія розміщена на сайті держархіву області.

Виставка діятиме у читальному залі Держархіву Житомирської області з 18 по 25 вересня.

За інформацією прес-служби Житомирської ОДА


 (голосів: 0)


Версія для друку
Додавання коментаря
Оксана КузьминаОксана Кузьмина:
Рождественская встреча
Вся наша жизнь соткана из упускаемых и упущенных возможностей. Была возможность встретить новый год в Австрии – музыкальной столице мира. Подвела поведенческая культура. Труба (в облике подруги из Германии) звала, а мне пришлось сидеть не в кресле самолёта, а за рабочим столом писать очередной отчёт.

Ілона БіланІлона Білан:
Зона вільної торгівлі: 17-й раунд переговорів завершено
19 травня 2011 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан і перспективи розвитку економічних відносин України з ЄС та Митним союзом", в якій підкреслюється, що першочерговим завданням на найближчу перспективу є завершення переговорів і підписання Угоди про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) як невід’ємної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
Нагадаємо, що переговори щодо створення ЗВТ з ЄС розпочалися у лютому 2008 року після вступу України до СОТ і є досить непростими через низку проблем економічного характеру. Йдеться про умови доступу українських товарів та послуг на європейський ринок, квоти та перехідні періоди.

Світлана КонончукСвітлана Конончук:
Команда Януковича вдруге заходиться довкола "конституційної реформи"
Людині, обізнаній з українськими політичними обставинами, заголовок статті видасться дивним. Чому "вдруге"? Адже відомо, що Конституцію України вже змінювали принаймні двічі - у 2004 і 2010 роках. За цього не беремо до уваги нереалізовані спроби змінити Конституцію, що мали місце в період "владних змагань" між президентськими виборами - у 2005-2009 роки.

Ірина ЛукомськаІрина Лукомська:
Пенсійна реформа: як до неї мають ставитися політичні партії з огляду на свої партійні програми?
Пенсійна реформа, до якої українську владу підштовхує не так дефіцит Пенсійного фонду чи прагнення підвищити життєвий рівень пенсіонерів, як вимоги МВФ, спонукає поглянути на документи, від яких мали б "танцювати" учасники політичного процесу. А саме - на партійні програми. Фактично, саме ці стратегічні документи мають визначати як ставлення політичних гравців до ініціатив, пропонованих владою, так і напрям самих цих ініціатив.

Сергей СимоновСергей Симонов:
14-летняя житомирянка испытала шок, узнав о своей беременности
В конце 70-х годов Житомир облетела довольно неприятная весть: одна из 14-летних школьниц областного центра готовится стать матерью. Это было ЧП областного масштаба. Руководители городского отдела образования сразу же вызвали к себе "на ковёр" директоров школ, чтобы те, в свою очередь, провели с учениками разъяснительные беседы о последствиях ранних половых связей.

Ярослав ДовгополЯрослав Довгопол:
Незмінний лідер в Казахстані: особливості сучасного президентства
У Казахстані офіційно проголошена дата дострокових виборів президента країни - 3 квітня 2011 року. Відповідний указ підписав напередодні глава республіки Нурсултан Назарбаєв. Таким чином він відкинув "пропозицію народу і парламенту" провести референдум щодо продовження його повноважень до 2020 року, запровадивши "більш наближену" до сучасних демократичних стандартів процедуру – президентські перегони. Водночас, мало в кого залишається сумнівів, що саме цей кандидат матиме переважні шанси на перемогу.

Юлія ТищенкоЮлія Тищенко:
Пріоритети української модернізації: між Казахстаном і РФ?
У нинішньому політичному дискурсі стало правилом гарного тону говорити про потребу модернізації країни як загалом так і за окремими сферами економіки і політики. Сама теза про необхідність реформ і модернізації країни не викликає заперечень, адже реформи і модернізація економіки, соціальної сфери всі роки української незалежності незмінно перебувають на порядку денному. Упродовж новітньої 20-річної української історії ніколи не бракувало планів, концепцій, дорожніх карт реформ. Проте, не вистачало політичної волі, інституційних можливостей для їх реалізації.

Михайло ДімонтМихайло Дімонт:
Стій! Хто йде!?
Отже, вибори. Багато сказано про недосконалість виборчого закону. І це так. Про переваги, які отримують окремі учасники. І це також правда. Про зміну правил під час гри – і це вірно. А скільки ще буде сказано? Особливо після виборів…

Дмитро СкоропадДмитро Скоропад:
Українська система освіти - це плюс чи мінус?
Українські вузи підтверджують правило: не має більшого дурня, ніж дурень з вищою освітою, яка отримана в корумпованому навчальному закладі. Корупція у вищій школі торкнулась усіх етапів освіти: від вступних і випускних іспитів до заліків, дипломів, кандидатських та докторських робіт. Патології, пов’язані із плагіатом, формальними рецензіями, замовчуванням злочинів (наприклад, сексуальних домагань) і низьким рівнем викладацьких кадрів, що є нахабним обманом студентів, зустрічаються у кожному вузі.

Сергій ВікторовСергій Вікторов:
Естрадне мистецтво актуальне й сьогодні...
В наш час особливого значення набуває вирішення проблеми організації дозвілля та зайнятості підлітків та молоді, культурно-естетичного виховання молодого покоління при опануванні сучасного естрадного мистецтва, оскільки трансформаційні зміни, що відбуваються у сучасному соціокультурному просторі, зумовили споживання широкого пласта цього виду мистецтва - найпопулярнішого у молодіжному середовищі.

всі автори
Архів
«    Cічень 2022    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
В Житомире прошла выставка собак «Полесье-2012»У Житомирі відзначили День пасічникаЖитомирщина бере участь у виставковій акції «Барвиста Україна»У Житомирі підняли прапори на честь відкриття літніх Олімпійських ігор в ЛондоніУ Немиринцях відсвяткували Івана КупалаЖДУ ім. І. Франка вдруге випустив спеціалістів видавничої справиУ Житомирі пройшов фестиваль «Ковальська весна»У Житомирі відкрито нове інфекційне відділення для дітей
© 2010 "Житомирський Меркурій"
За повного або часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Житомирського Меркурія» гіперпосилання на сайт – www.merkury.com.ua. – є обов'язковим.
Керівник проекту: Олександр Сичевський
E-mail редакції: mercury.zt@utel.net.ua
Інформація «Житомирського Меркурія» є інтелектуальною власністю СП «Видавництво «Меркурій». Редакція може не поділяти точку зору авторів статей. За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець.
Про нас | Контакти | Реклама | Читайте у зручному форматі
Розробка сайту студыя дизайну Оригамі