Понеділок, 29 листопада 2021, 13:59 RSS Export | Авторизація
Закрити
Логін
Пароль
 

Забули пароль?
інформаційний пульс Житомирщини

ЗВЕРНЕННЯ ДЕПУТАТІВ ВЕРХОВНОЇ РАДИ УКРАЇНИ ПЕРШОГО СКЛИКАННЯ ДО ЖИТОМИРСЬКОЇ МІСЬКРАДИ З ПРИВОДУ ВШАНУВАННЯ ЄВГЕНА КОНЦЕВИЧА

8-09-2010, 15:36               
Шановні депутати Житомирської міської Ради!

21 липня відійшов у вічність один із найвідоміших і найсвітліших житомирян нашого часу, письменник і дисидент, Почесний громадянин Житомира Євген Васильович Концевич.

"Символом і легендою покоління шістдесятників", "дивовижною людиною, яка завжди всіх надихала", називав Концевича письменник, Герой України, академік Іван Дзюба.
І ще один видатний українець, Герой України В'ячеслав Чорновіл говорив про нього як про "людину величезної притягальної сили": "Житомир для мене - це, насамперед, Євген Концевич".

"У нашому нестабільному, усе більш несправжньому світі, є маленький справжній острівець, який тримається загадковою силою", - сказав про Концевича політв'язень радянського режиму, письменник і філософ, президент Українського пен-клубу Євген Сверстюк.

"Це була одна із найдивовижніших і найяскравіших особистостей, з якою мені випало познайомитися і пробути довгий час у приятельських стосунках" - зауважував один із найвизначніших письменників покоління шістдесятників, лауреат Шевченківської премії, наш земляк Валерій Шевчук.
Євген Концевич, красень зростом до двох метрів, став інвалідом у 17 років через нещасний випадок, по-молодечому зухвало стрибнувши у воду зі скелі в Тетерів і важко порушивши хребта, він назавжди залишився прикутим до ліжка. Мріяв лікувати тварин, а став письменником - лікарем людських душ, травмованих лихою долею.

Радянські функціонери хотіли зробити з нього такого собі Павку Корчагіна, звісно, за умови, що служитиме комуністичному режимові. Однак служити імперії зла він не захотів і протягом півстоліття стійко та гідно підтримував усе живе в українському суспільстві.

Людина надзвичайно тонкої душевної організації, міцний і надійний, скалічений тілом, але здоровий духом, мужній і світлий розумом Євген Концевич завжди, і у найважчі часи теж, збирав у себе людей, яким небайдужою була доля України, людей шляхетних і талановитих.

До Житомира, на Другий Шевченківський провулок, 12, приїздили ті, кого пізніше назвали дисидентами, шістдесятниками. В його хаті були Василь Стус, В'ячеслав Чорновіл, Надійка та Іван Світличні, Алла Горська, брати Горині, письменники, художники і просто Люди. До нього приходили і відходили із радістю, як від чистого джерела.
За Концевичем, 58 років прикутим до ліжка, і за тими, хто був у нього, в радянські часи невсипно стежило КДБ, прослуховували, провокували, погрожували. Від ГУЛАГу врятувало тільки інвалідне ліжко, бо посилати по тюремному етапу довелось би прямо на ньому.

В усі часи Євген Концевич, його дім і садиба були Духовним центром не тільки для житомирян, але й людей з усієї України. Твори, написані тут Концевичем, стоять серед чесних книг, що засіяли ниву добрим зерном, бо все, що він писав або говорив, виходило із його серця.

Все життєве багатство Євгена Концевича - лiжко-каталка, голуби i величезна бібліотека книг. I ще - кількаметровий вишитий рушник - єдиний не лише в нашім краю, а й у світі: узори на полотні вишиті з автографів. Тут підписи Надійки Свiтличної, В'ячеслава Чорновола, Євгена Сверстюка, Бориса Тена, Івана Дзюби, Людмили Дашкевич, Алли Горської, Михайлини Коцюбинської, Валерія Шевчука... Серед людей, що розписалися на білому полотні "у Концевича", понад 30 лауреатів Шевченківської премії, понад 30 - депутатів Верховної Ради, три академіки, десятки кандидатів та докторів наук, письменників, художників, відомих людей. На рушнику, який ніколи не покидав житомирський дім Концевича - близько 500 імен, перше з яких було вишите на початку 60-х. Молода українська інтелігенція того часу поклала на рушник не просто підпис - долю України. Вишиту тюрмами, етапами, Сибіром, нескореним духом заради майбутнього.

Євген Концевич був лауреатом Всеукраїнської премії в галузі літератури імені Івана Огієнка, обласної літературної премії імені Василя Земляка, членом Всеукраїнського товариства політичних в'язнів і репресованих, духовним батьком журналу "Світло спілкування", нагороджений орденом "За мужність" - за нескорений дух і творчу звитягу.
Скалічений тілом, але потужний духом, прикутий до одного місця, але з умінням духовно здійматися в небо, як улюблені ним голуби, він був великою Людиною, єдина зброя якого - ясність душі, людська гідність і неймовірна витривалість. Він любив Україну спокійною любов'ю вдячного сина і залишив за собою слід на нашому зоряному небі. Унікальний приклад життя Євгена Концевича, героїзм його нескореного духу заслуговують глибокої поваги і високої шани.
І наш із вами обов'язок - дати йому таку шану, зберегти правду і пам'ять про це героїчне життя, передати їх нащадкам для духовного наслідування і високого прикладу.

Шановні депутати!
Враховуючи великі заслуги Євгена Васильовича Концевича перед Україною, нашим краєм і містом Житомиром та героїчний приклад нескореного духу цієї великої Людини, просимо підтримати на сесії Житомирської міської Ради питання щодо:
1. Присвоєння імені Євгена Концевича одній із центральних вулиць міста Житомира;
2. Встановлення пам'ятника "Рушник" - символу вічності України та данини пам'яті Євгена Концевича (проект пам'ятника було розроблено ще за життя Євгена Васильовича);
3. Встановлення пам'ятника на могилі Євгена Концевича на Смолянському цвинтарі, де він похований;
4. Присвоєння імені Євгена Концевича одній із шкіл міста.
5. Вишукання можливості і прийняття рішення Міськради про створення Музею-садиби Євгена Концевича, як музею української народної духовності, музею дисидентського руху, музею унікального "Рушника Концевича", музею героїчного життя, боротьби та творчості цієї непересічної особистості на місці, де знаходиться нині будинок і садиба Євгена Концевича.

Лист із аналогічним змістом та клопотанням 19 серпня цього року ми направили також Житомирському міському голові Вірі Тимофіївні Шелудченко.

З повагою,
Віталій Мельничук, Народний депутат України першого скликання від м. Житомира, Житомирський міський голова в 1990-1992 рр.
Олександр Сугоняко, Народний депутат України першого скликання від м. Житомира, депутат Житомирської міськради
в 1990-1994 рр.
Яків Зайко, Народний депутат України першого скликання від м. Житомира, депутат Житомирської
облради в 1990-1994 рр.


 (голосів: 0)


Версія для друку
Додавання коментаря
Оксана КузьминаОксана Кузьмина:
Рождественская встреча
Вся наша жизнь соткана из упускаемых и упущенных возможностей. Была возможность встретить новый год в Австрии – музыкальной столице мира. Подвела поведенческая культура. Труба (в облике подруги из Германии) звала, а мне пришлось сидеть не в кресле самолёта, а за рабочим столом писать очередной отчёт.

Ілона БіланІлона Білан:
Зона вільної торгівлі: 17-й раунд переговорів завершено
19 травня 2011 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан і перспективи розвитку економічних відносин України з ЄС та Митним союзом", в якій підкреслюється, що першочерговим завданням на найближчу перспективу є завершення переговорів і підписання Угоди про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) як невід’ємної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
Нагадаємо, що переговори щодо створення ЗВТ з ЄС розпочалися у лютому 2008 року після вступу України до СОТ і є досить непростими через низку проблем економічного характеру. Йдеться про умови доступу українських товарів та послуг на європейський ринок, квоти та перехідні періоди.

Світлана КонончукСвітлана Конончук:
Команда Януковича вдруге заходиться довкола "конституційної реформи"
Людині, обізнаній з українськими політичними обставинами, заголовок статті видасться дивним. Чому "вдруге"? Адже відомо, що Конституцію України вже змінювали принаймні двічі - у 2004 і 2010 роках. За цього не беремо до уваги нереалізовані спроби змінити Конституцію, що мали місце в період "владних змагань" між президентськими виборами - у 2005-2009 роки.

Ірина ЛукомськаІрина Лукомська:
Пенсійна реформа: як до неї мають ставитися політичні партії з огляду на свої партійні програми?
Пенсійна реформа, до якої українську владу підштовхує не так дефіцит Пенсійного фонду чи прагнення підвищити життєвий рівень пенсіонерів, як вимоги МВФ, спонукає поглянути на документи, від яких мали б "танцювати" учасники політичного процесу. А саме - на партійні програми. Фактично, саме ці стратегічні документи мають визначати як ставлення політичних гравців до ініціатив, пропонованих владою, так і напрям самих цих ініціатив.

Сергей СимоновСергей Симонов:
14-летняя житомирянка испытала шок, узнав о своей беременности
В конце 70-х годов Житомир облетела довольно неприятная весть: одна из 14-летних школьниц областного центра готовится стать матерью. Это было ЧП областного масштаба. Руководители городского отдела образования сразу же вызвали к себе "на ковёр" директоров школ, чтобы те, в свою очередь, провели с учениками разъяснительные беседы о последствиях ранних половых связей.

Ярослав ДовгополЯрослав Довгопол:
Незмінний лідер в Казахстані: особливості сучасного президентства
У Казахстані офіційно проголошена дата дострокових виборів президента країни - 3 квітня 2011 року. Відповідний указ підписав напередодні глава республіки Нурсултан Назарбаєв. Таким чином він відкинув "пропозицію народу і парламенту" провести референдум щодо продовження його повноважень до 2020 року, запровадивши "більш наближену" до сучасних демократичних стандартів процедуру – президентські перегони. Водночас, мало в кого залишається сумнівів, що саме цей кандидат матиме переважні шанси на перемогу.

Юлія ТищенкоЮлія Тищенко:
Пріоритети української модернізації: між Казахстаном і РФ?
У нинішньому політичному дискурсі стало правилом гарного тону говорити про потребу модернізації країни як загалом так і за окремими сферами економіки і політики. Сама теза про необхідність реформ і модернізації країни не викликає заперечень, адже реформи і модернізація економіки, соціальної сфери всі роки української незалежності незмінно перебувають на порядку денному. Упродовж новітньої 20-річної української історії ніколи не бракувало планів, концепцій, дорожніх карт реформ. Проте, не вистачало політичної волі, інституційних можливостей для їх реалізації.

Михайло ДімонтМихайло Дімонт:
Стій! Хто йде!?
Отже, вибори. Багато сказано про недосконалість виборчого закону. І це так. Про переваги, які отримують окремі учасники. І це також правда. Про зміну правил під час гри – і це вірно. А скільки ще буде сказано? Особливо після виборів…

Дмитро СкоропадДмитро Скоропад:
Українська система освіти - це плюс чи мінус?
Українські вузи підтверджують правило: не має більшого дурня, ніж дурень з вищою освітою, яка отримана в корумпованому навчальному закладі. Корупція у вищій школі торкнулась усіх етапів освіти: від вступних і випускних іспитів до заліків, дипломів, кандидатських та докторських робіт. Патології, пов’язані із плагіатом, формальними рецензіями, замовчуванням злочинів (наприклад, сексуальних домагань) і низьким рівнем викладацьких кадрів, що є нахабним обманом студентів, зустрічаються у кожному вузі.

Сергій ВікторовСергій Вікторов:
Естрадне мистецтво актуальне й сьогодні...
В наш час особливого значення набуває вирішення проблеми організації дозвілля та зайнятості підлітків та молоді, культурно-естетичного виховання молодого покоління при опануванні сучасного естрадного мистецтва, оскільки трансформаційні зміни, що відбуваються у сучасному соціокультурному просторі, зумовили споживання широкого пласта цього виду мистецтва - найпопулярнішого у молодіжному середовищі.

всі автори
Архів
«    Листопад 2021    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
В Житомире прошла выставка собак «Полесье-2012»У Житомирі відзначили День пасічникаЖитомирщина бере участь у виставковій акції «Барвиста Україна»У Житомирі підняли прапори на честь відкриття літніх Олімпійських ігор в ЛондоніУ Немиринцях відсвяткували Івана КупалаЖДУ ім. І. Франка вдруге випустив спеціалістів видавничої справиУ Житомирі пройшов фестиваль «Ковальська весна»У Житомирі відкрито нове інфекційне відділення для дітей
© 2010 "Житомирський Меркурій"
За повного або часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Житомирського Меркурія» гіперпосилання на сайт – www.merkury.com.ua. – є обов'язковим.
Керівник проекту: Олександр Сичевський
E-mail редакції: mercury.zt@utel.net.ua
Інформація «Житомирського Меркурія» є інтелектуальною власністю СП «Видавництво «Меркурій». Редакція може не поділяти точку зору авторів статей. За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець.
Про нас | Контакти | Реклама | Читайте у зручному форматі
Розробка сайту студыя дизайну Оригамі