Історія > У 1942 році рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер святкував свій День народження в штаб-квартирі під Житомиром

У 1942 році рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер святкував свій День народження в штаб-квартирі під Житомиром


7-04-2011, 11:23.
В період Другої світової війни, окупована гітлерівцями Україна опинилася в епіцентрі багатьох подій. Багата чорноземами, лісами, річками та своїми надрами вона приваблювала нових «хазяїв», в тому числі з найвищого німецького керівництва. Зараз більше можна почути про ставку Гітлера «Вервольф» під Вінницею. А житомирську землю, виявляється, «полюбив» його найближчий сподвижник – Генріх Гіммлер.

Мало хто знає, що з жовтня 1942 р. на території між Житомиром і Бердичевом, створювалися німецькі поселення з фольксдойчів (етнічних німців, які проживали на території СРСР). Новоутворена колонія включала в себе 29 сіл, з яких планувалося насильно виселити українських селян, і мала назву Хегевальд («Заповідний ліс») .

Українські назви цих сіл були замінені німецькими. Так, село Кодня носило назву Нойпосен, Розкопана Могила – Лохстінгер, Закусилівка – Альтпостен, Млинище – Модельштадт. Кожен етнічний німець, що оселився у колонії Хегевальд отримував 20 гектарів землі.

Назву колонії також мала ставка або ж штаб-квартира рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера в Україні, центр якої знаходився поблизу Житомира, у селищі Гуйва.

Ставка Хегевальд розташовувалася на колишній радянській авіабазі та складалася з аеропорту, цвинтаря, бункера, банкетної кімнати, будинків для високопосадовців, офісу і приватних помешкань для рейхсфюрера СС. Резиденцію Гіммлера було огороджено трьома тисячами метрів колючого дроту.

На будівництві бункера й розкішних апартаментів у ставці Гіммлера працювали радянські військовополонені та 300 євреїв з бердичівського табору.

Ставкою Хегевальд опікувалися понад 100 офіцерів СС та 1000 есесівських поліцаїв.

Гіммлер зупинявся у Хегевальді в різні часи, у період з 24 липня 1942 р. до літа 1943 р., а 7 жовтня 1942 р. рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер провів у штаб-квартирі СС Хегевальд, відзначаючи свій День народження та приймаючи привітання від численних підлеглих, зокрема, оберштурмбаннфюрера Йозефа Тіфенбахера. Також він оглянув тут новостворені німецькі поселення.

Ставка Хегевальд була знищена відступаючими силами поліцаїв СС у листопаді та грудні 1943 р.

Як відомо, рейхсфюрер СС Генріх Гіммлер був правою рукою Адольфа Гітлера, одним з головних політичних і військових діячив націстської Німеччини, апологетом людиноненависницької расової теорії про зверхність арійської раси над усіма іншими та створення життєвого простору для німців, особливо на слов`янських територіях. Винний у звірячих експерементах і винищенні людей в концтаборах.

Антон СИЧЕВСЬКИЙ
, спеціально для Інтернет-видання «Житомирський Меркурій»

Повернутися