Історія > Історія свята День Перемоги

Історія свята День Перемоги


5-05-2011, 17:26.
Історія свята День Перемоги, як добре відомо, ведеться з 9 травня 1945 року, коли в передмісті Берліна начальником штабу верховного головнокомандування генерал-фельдмаршалом В. Кейтелем від вермахту, заступником Верховного головнокомандувача СРСР маршалом Георгієм Жуковим від Червоної армії і маршалом авіації Великобританії А. Теддером від союзників, був підписаний акт про повну капітуляцію Німеччини.

Берлін було взято ще 2 травня, але німецькі війська чинили запеклий опір Червоній армії ще більше тижня, перш ніж фашистським командуванням, щоб уникнути марного кровопролиття було, нарешті, прийнято рішення про капітуляцію. Але ще до цього моменту Сталіним був підписаний указ Президії Верховної Ради СРСР про те, що відтепер 9 травня стає державним святом Днем Перемоги і оголошується вихідним днем. У 6 годин ранку за московським часом цей Указ по радіо було зачитано диктором Левітаном.

Перший День Перемоги святкувався так, як, напевно, відзначалося дуже мало свят в історії СРСР і Росії. Люди на вулицях вітали один одного, обіймалися, цілувалися і плакали. 9 травня, увечері в Москві був даний Салют Перемоги, наймасштабніший в історії СРСР: з тисячі гармат було дано тридцять залпів. Однак, вихідним днем 9 Травня залишалося лише три роки. У 1948 році про війну було наказано забути і всі сили кинули на відновлення зруйнованого війною народного господарства. І лише в 1965 році, вже в епоху Брежнєва, святу було знову віддано по заслугам. 9 травня знову став вихідним, поновилися паради, масштабні салюти в усіх містах - героях і вшанування ветеранів.

За кордоном День Перемоги відзначається не 9, а 8 травня. Це пов'язано з тим, що акт про капітуляцію був підписаний за центральноєвропейським часом 8 травня 45-го року о 22 годині 43 хвилини. Коли в Москві з її двохчасовою різницею в часі, вже настало 9 травня. Понівечена війною Європа теж відзначала День Перемоги щиро і всенародно. 9 травня 1945 майже в усіх європейських містах люди вітали одне одного і солдатів - переможців.

У Лондоні, центром урочистостей були Букінгемський палац і Трафальгарська площа. Людей вітали король Георг VI і королева Єлизавета. Уїнстон Черчілль виступив з промовою з балкона Букингемського палацу. У США є цілих два Дня Перемоги: VE Day (День Перемоги в Європі) і VJ Day (День Перемоги над Японією). Обидва цих Дня Перемоги в 1945 році американці відзначали з розмахом, шануючи своїх ветеранів і згадуючи президента Франкліна Делано Рузвельта, який так багато зробив для Перемоги і не дожив до неї менше місяця (він помер 12 квітня 1945).

Інтернет-видання «Житомирський Меркурій»

Повернутися