Історія > 12 січня – 105-та річниця з Дня народження Корольова

12 січня – 105-та річниця з Дня народження Корольова


10-01-2012, 17:19.
Корольов Сергій Павлович (12.01.1907, Житомир – 14.01.1966, Москва) – засновник практичної космонавтики, член Академії наук СРСР (1958); двічі герой соціалістичної Праці (1956, 1961); лауреат Ленінської премії (1957).

Геніальний Сергій Корольов народився 12 січня 1907 року в Житомирі. Дитячі роки провів у Ніжині, згодом в Одесі, де закінчив Першу одеську будпрофшколу. Але його стихія - авіація. Це більше, ніж юнацька мрія, це покликання. Вважається, що саме в Одесі почався шлях Сергія Корольова в авіацію, який пізніше привів його в космонавтику.

З осені 1924 року Сергій Корольов - студент механічного факультету Київського політехнічного інституту, що приваблював його славетним професорсько-викладацьким складом, наявністю планерного гуртка й тим, що в його стінах навчався Ігор Сікорський.

Наприкінці літа 1926 року він переводиться до Москви - у Військово-повітряну академію на спеціальність - літакобудування. Основним місцем роботи його був Центральний аерогідродинамічний інститут імені Жуковського.

У 1933 році в Москві Сергій Павлович очолив провідний відділ крилатих ракет у сформованому Реактивному науково-дослідному інституті (РНДІ), а 1937 року - групу ракетних апаратів.

27 червня 1938 року в біографії Корольова - чорний день. Арешт.

27 вересня - закрите судове засідання. І вирок: десять років виправно-трудових таборів із позбавленням прав на п'ять років та конфіскацією майна. І Колима.

За полегшення його долі боролась сім'я, клопотали відомі в державі льотчики та авіаконструктори. Не здавався і сам Корольов. Він двічі звертався особисто до Сталіна з проханням переглянути справу. Його рішучість і наполегливість перемогли. У вересні 1940 року він добуває «свій термін» у ЦКБ-29, яким керував «зек» - його учитель Андрій Туполєв. У роки війни в тому самому статусі в'язнів вони разом працювали над створенням літаків.

27 липня 1944 року президія Верховної Ради СРСР прийняла рішення про дострокове звільнення Корольова з-під арешту і зняття судимості. 1946 року його призначають головним конструктором балістичних ракет і начальником відділу НДІ-88. Десять років праці, творчих мук, радісних звершень і злетів, утім, мало кому відомих. На все накладено гриф «цілком таємно». То була справді державна таємниця надзвичайної ваги і значення.

Від серпня 1956 року Корольов - керівник і головний конструктор найбільшого в державі ракетного центру, йому підпорядковано діяльність багатьох НДІ та КБ. Апогей ученого –

12 квітня 1961 року - перший космічний політ на кораблі «Восток» Юрія Гагаріна. 12 жовтня 1964 року виведено на орбіту перший багатомісний корабель серії «Восход» з екіпажем на борту. Під керівництвом головного конструктора створено перші космічні апарати серій «Луна», «Венера», «Марс», «Зонд», деякі супутники серії «Космос», а також проект космічного корабля «Союз». І так - до останнього свого дня.

14 січня 1966 року Сергій Корольов, не доживши до 60 років, помер. Прах його поховано в Москві, у Кремлівській стіні

Інтернет-видання «Житомирський Меркурій»


Повернутися