Четвер, 20 лютого 2020, 23:39 RSS Export | Авторизація
Закрити
Логін
Пароль
 

Забули пароль?
інформаційний пульс Житомирщини

Платні послуги у ВНЗах відмінили. Майже...

19-10-2010, 09:34               
Перед початком навчального року, 27 серпня 2010 року, український уряд прийняв розроблену міністерствами освіти і науки та економіки Постанову №796 "Про затвердження переліку платних послуг, які можуть надаватися навчальними закладами, іншими установами та закладами системи освіти, що належать до державної та комунальної форми власності".

Зокрема, пропонується встановити плату за проведення лабораторних занять для студентів у випадку, якщо такі заняття пропущені без поважних причин; забезпечення обмундируванням студентів і працівників тих ВНЗ, статутом яких передбачено носіння форменого одягу; підготовку до вступу до ВНЗ та до зовнішнього незалежного оцінювання; забезпечення оформлення документів про освіту державного зразка в установленому законодавством порядку; здійснення контрольних заходів при переводі студента з одного навчального закладу до іншого; користування документами з читальних залів та відділів зберігання фондів понад установлені навчальними закладами строки; видання та реалізацію навчальної літератури, наукових, науково-технічних видань; утримання вихованців в інтернатних навчальних закладах, загальноосвітніх школах і ПТУ; проведення соціальної реабілітації з частковою оплатою відповідно до законодавства тощо.

Однак, зазначимо, що урядова постанова не відповідає вимогам статті 53 Конституції України, яка гарантує право кожного громадянина на доступну та безоплатну дошкільну, повну загальну середню, професійно-технічну, вищу освіту в державних та комунальних навчальних закладах. Крім того, у Рішенні Конституційного Суду України від 4 березня 2004 року у справі про доступність і безоплатність освіти визначено, що "безоплатність освіти як конституційна гарантія реалізації права на освіту означає можливість здобуття освіти в державних і комунальних навчальних закладах без внесення плати у будь-якій формі за освітні послуги визначених законодавством рівня, змісту, обсягу і в межах тих видів освіти, безоплатність яких передбачена частиною третьою статті 53 Конституції України", згідно з якою "громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі".

У рішенні КС також сказано, що безоплатність здобуття громадянами освіти забезпечується фінансуванням навчальних закладів цих форм власності за рахунок державних і місцевих бюджетних асигнувань згідно з визначеними нормативами їх фінансового та матеріально-технічного забезпечення. Прийняття Кабміном зазначеної постанови суперечить також нормам статей 6 та 19 Конституції України, відповідно до яких уряд зобов’язаний здійснювати свої повноваження в межах, встановлених Основним Законом.

Зауважимо, що спроба запровадити додаткові платні послуги у навчальних закладах уже мала місце. 14 квітня 2009 року урядом Ю. Тимошенко було прийнято Постанову №369 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", яка передбачала стягування платні, зокрема, за складання студентами академічної заборгованості, проведення додаткових індивідуальних занять, відпрацювання пропущених занять, повторне вивчення окремих дисциплін тощо. Однак, враховуючи акції протесту та звернення представників органів студентського самоврядування, молодіжних організацій та студентських профспілок до президента та прем’єра з проханням скасувати дану постанову, 30 квітня 2009 року президент В. Ющенко скасував частину платних послуг, а у червні дія цього документу була остаточно припинена.

Що ж до постанови №796, то у пояснювальній записці до неї йшлося, що у форматі круглого столу тричі було проведено обговорення проекту з лідерами студентського руху та з урахуванням висловлених ними пропозицій документ був доопрацьований. Втім, за твердженням Фундації регіональних ініціатив (ФРІ), ця інформація не відповідає дійсності, оскільки більшість норм, проти яких виступали студенти, залишилися в постанові. Нагадаємо, що, на переконання членів студентських та молодіжних організацій, документ фактично сприятиме ще більшій появі платних позакласних занять, без яких високі оцінки просто не поставлять. Прийняття цієї постанови – це фактично узаконювання поборів. Як наслідок, студенти знову вдалися до акцій протесту, вимагаючи відмінити запровадження платних послуг у навчальних закладах, що веде до комерціалізації освіти. Разом з тим, у Міносвіти не розуміють, проти чого протестують студенти. Як зазначив директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки Я. Болюбаш, він не бачить предмета для доопрацювання, досить дати громадськості пояснення щодо платних послуг.

Згідно з роз’ясненням Міністерства науки і освіти, прийняття відповідних заходів викликане вимогами часу, оскільки змінилися можливості навчальних закладів у задоволенні потреб та вимог користувачів, розширився спектр освітніх послуг, з’явилися можливості виконувати роботи та надавати нові послуги як тим, хто навчається, так і тим, хто не навчається і не працює у навчальних закладах, але бажає отримати послуги, що надаються освітніми установами. В документі наголошується, що відповідальність за встановлення вартості платних послуг, за економічне обґрунтування та якість несе керівництво навчальних закладів, що є характерною рисою їх автономії та самоврядування. На думку Департаменту інформації та масових комунікацій

Секретаріату Кабінету Міністрів, введення платних послуг сприятиме залученню додаткових коштів і збільшенню дохідної частини бюджетів навчальних закладів. Новий перелік платних послуг конкретизує та узгоджує з іншими нормативними актами платну діяльність у сфері освіти, узагальнює та регламентує всі види платних послуг, які можуть надавати навчальні заклади в рамках правового поля. За словами ректора Таврійського національного університету ім. Вернадського, який одним із перших оприлюднив розцінки, введення платних послуг – це нормально, ринкові відносини. Зі свого боку, міністр освіти Д. Табачник заявив, що платні послуги у ВНЗ – це предмет автономії університету. За його словами, студенти будь-якого університету – якщо вони не задоволені – повинні уповноважити орган студентського самоврядування та зі своїм ректоратом відкорегувати це.

На підтримку студентів виступили народні депутати України, які закликали Президента України скасувати платні послуги, які провокують корупцію у ВНЗ. У своєму зверненні парламентарі зазначили, що прийнята урядом постанова викликає великі сумніви в її законності та відповідності Конституції України. У свою чергу, організатори студентського руху зазначають, що запровадженням платних послуг держава намагається перекласти фінансування освіти на плечі студентів.

Як заявляють в Незалежній студентській профспілці "Пряма дія", за освіту доведеться платити двічі, оскільки батьки студентів вже оплатили навчання дітей своїми податками. Таким чином, освіта з права для кожного перетвориться на привілей для багатих. Розкритикував урядову постанову і колишній міністр освіти С. Ніколаєнко, який підкреслив, що за існуючими правилами студент має право тричі перескладати іспит, а вже потім його можуть відрахувати. За словами екс-міністра, він спеціально переговорив із українськими професіоналами, які викладали в США та Великобританії, і вони висловили здивування з приводу таких кроків української влади, адже за кордоном такого не бачили.

Зважаючи на резонанс у суспільстві, В. Янукович доручив прем’єру М. Азарову переглянути рішення уряду про введення платних послуг у ВНЗ, оскільки, на думку президента, платні послуги ускладнять навчання дітей з малозабезпечених сімей. На переконання В. Януковича, необхідно більше платити тим людям, хто надає ці послуги, щоб вони робили це якісно. На виконання доручення президента 12 жовтня відбулося засідання уряду, на якому, за словами голови Державного комітету з питань науки, інновацій та інформатизації В. Семиноженка, було скасовано низку положень постанови про розширення платних послуг, зокрема, за перескладання іспитів, користування Інтернетом, лабораторіями тощо. На його думку, просто треба більш уважно ставитись до переліку цих платних послуг, треба взагалі мінімізувати платні послуги. Але якщо мова йде про те, що частина освіти комерційна, треба заздалегідь врегульовувати правила гри до вступних кампаній. В. Семиноженко також наголосив, що це питання перебуватиме під постійним контролем уряду.

Втім, незважаючи на це, 12 жовтня студенти все ж вийшли на акцію протесту. За словами глави департаменту комунікацій ФРІ К. Дідик, студенти чули лише слова В. Януковича, які не підтверджені жодними документами. Такої ж думки дотримується й голова профспілки "Пряма дія" М. Каменєв, який зазначив: "Те, що нам сказали про скасування деяких положень постанови – це одне, але нам нічого не показали. Слова Азарова – це вилами по воді писано".

Підіб'ємо підсумок. Останнім часом освіта дедалі частіше розглядається як товар, а навчальний процес все більше комерціалізується. З одного боку, логіка запровадження платних послуг у навчальних закладах частково має рацію, оскільки за рахунок недбайливих учнів можна дещо підлатати вузівський бюджет, а останніх таким чином спонукати до більш відповідального підходу до процесу навчання. Щось подібне мало місце наприкінці 80-х років, коли за отримання на іспитах оцінки "задовільно" студентів перших трьох курсів позбавляли стипендії. Вважалося, що це мало бути стимулом для навчання.

Однак, сьогоднішня ситуація дещо інша. Ініціаторам нововведень необхідно враховувати, в яких соціальних та економічних умовах перебувають сьогодні студенти. Це стосується високої плати за проживання в гуртожитках, нестачі коштів за користування Інтернетом, підручниками тощо. Певна частина студентів змушена підробляти, щоб мати змогу оплатити собі навчання або проживання, що може призвести до пропуску занять. До цих випадків необхідно підходити об’єктивно та проводити чітке розмежовування між тими, хто має "хвости" з поважних причин, та тими, хто елементарно не бажає вчитися.

Крім того, виходячи з логіки запровадження "штрафів" для студентів, доцільно ввести такі ж санкції і для персоналу навчальних закладів. Адже мають місце брак навчальної та методичної літератури, холодні аудиторії та брудні гуртожитки, непоодинокі випадки затримки початку лекцій чи семінарів, або взагалі переносу занять на незручний для студентів час через неявку викладача тощо. Отож, необхідно пам’ятати, що грошові цінності не повинні узурпувати роль істинних цінностей, а наявність прав не позбавляє обов’язків.

Ілона Білан


 (голосів: 0)


Версія для друку
Додавання коментаря
Оксана КузьминаОксана Кузьмина:
Рождественская встреча
Вся наша жизнь соткана из упускаемых и упущенных возможностей. Была возможность встретить новый год в Австрии – музыкальной столице мира. Подвела поведенческая культура. Труба (в облике подруги из Германии) звала, а мне пришлось сидеть не в кресле самолёта, а за рабочим столом писать очередной отчёт.

Ілона БіланІлона Білан:
Зона вільної торгівлі: 17-й раунд переговорів завершено
19 травня 2011 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан і перспективи розвитку економічних відносин України з ЄС та Митним союзом", в якій підкреслюється, що першочерговим завданням на найближчу перспективу є завершення переговорів і підписання Угоди про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) як невід’ємної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
Нагадаємо, що переговори щодо створення ЗВТ з ЄС розпочалися у лютому 2008 року після вступу України до СОТ і є досить непростими через низку проблем економічного характеру. Йдеться про умови доступу українських товарів та послуг на європейський ринок, квоти та перехідні періоди.

Світлана КонончукСвітлана Конончук:
Команда Януковича вдруге заходиться довкола "конституційної реформи"
Людині, обізнаній з українськими політичними обставинами, заголовок статті видасться дивним. Чому "вдруге"? Адже відомо, що Конституцію України вже змінювали принаймні двічі - у 2004 і 2010 роках. За цього не беремо до уваги нереалізовані спроби змінити Конституцію, що мали місце в період "владних змагань" між президентськими виборами - у 2005-2009 роки.

Ірина ЛукомськаІрина Лукомська:
Пенсійна реформа: як до неї мають ставитися політичні партії з огляду на свої партійні програми?
Пенсійна реформа, до якої українську владу підштовхує не так дефіцит Пенсійного фонду чи прагнення підвищити життєвий рівень пенсіонерів, як вимоги МВФ, спонукає поглянути на документи, від яких мали б "танцювати" учасники політичного процесу. А саме - на партійні програми. Фактично, саме ці стратегічні документи мають визначати як ставлення політичних гравців до ініціатив, пропонованих владою, так і напрям самих цих ініціатив.

Сергей СимоновСергей Симонов:
14-летняя житомирянка испытала шок, узнав о своей беременности
В конце 70-х годов Житомир облетела довольно неприятная весть: одна из 14-летних школьниц областного центра готовится стать матерью. Это было ЧП областного масштаба. Руководители городского отдела образования сразу же вызвали к себе "на ковёр" директоров школ, чтобы те, в свою очередь, провели с учениками разъяснительные беседы о последствиях ранних половых связей.

Ярослав ДовгополЯрослав Довгопол:
Незмінний лідер в Казахстані: особливості сучасного президентства
У Казахстані офіційно проголошена дата дострокових виборів президента країни - 3 квітня 2011 року. Відповідний указ підписав напередодні глава республіки Нурсултан Назарбаєв. Таким чином він відкинув "пропозицію народу і парламенту" провести референдум щодо продовження його повноважень до 2020 року, запровадивши "більш наближену" до сучасних демократичних стандартів процедуру – президентські перегони. Водночас, мало в кого залишається сумнівів, що саме цей кандидат матиме переважні шанси на перемогу.

Юлія ТищенкоЮлія Тищенко:
Пріоритети української модернізації: між Казахстаном і РФ?
У нинішньому політичному дискурсі стало правилом гарного тону говорити про потребу модернізації країни як загалом так і за окремими сферами економіки і політики. Сама теза про необхідність реформ і модернізації країни не викликає заперечень, адже реформи і модернізація економіки, соціальної сфери всі роки української незалежності незмінно перебувають на порядку денному. Упродовж новітньої 20-річної української історії ніколи не бракувало планів, концепцій, дорожніх карт реформ. Проте, не вистачало політичної волі, інституційних можливостей для їх реалізації.

Михайло ДімонтМихайло Дімонт:
Стій! Хто йде!?
Отже, вибори. Багато сказано про недосконалість виборчого закону. І це так. Про переваги, які отримують окремі учасники. І це також правда. Про зміну правил під час гри – і це вірно. А скільки ще буде сказано? Особливо після виборів…

Дмитро СкоропадДмитро Скоропад:
Українська система освіти - це плюс чи мінус?
Українські вузи підтверджують правило: не має більшого дурня, ніж дурень з вищою освітою, яка отримана в корумпованому навчальному закладі. Корупція у вищій школі торкнулась усіх етапів освіти: від вступних і випускних іспитів до заліків, дипломів, кандидатських та докторських робіт. Патології, пов’язані із плагіатом, формальними рецензіями, замовчуванням злочинів (наприклад, сексуальних домагань) і низьким рівнем викладацьких кадрів, що є нахабним обманом студентів, зустрічаються у кожному вузі.

Сергій ВікторовСергій Вікторов:
Естрадне мистецтво актуальне й сьогодні...
В наш час особливого значення набуває вирішення проблеми організації дозвілля та зайнятості підлітків та молоді, культурно-естетичного виховання молодого покоління при опануванні сучасного естрадного мистецтва, оскільки трансформаційні зміни, що відбуваються у сучасному соціокультурному просторі, зумовили споживання широкого пласта цього виду мистецтва - найпопулярнішого у молодіжному середовищі.

всі автори
Архів
«    Лютий 2020    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
 
В Житомире прошла выставка собак «Полесье-2012»У Житомирі відзначили День пасічникаЖитомирщина бере участь у виставковій акції «Барвиста Україна»У Житомирі підняли прапори на честь відкриття літніх Олімпійських ігор в ЛондоніУ Немиринцях відсвяткували Івана КупалаЖДУ ім. І. Франка вдруге випустив спеціалістів видавничої справиУ Житомирі пройшов фестиваль «Ковальська весна»У Житомирі відкрито нове інфекційне відділення для дітей
© 2010 "Житомирський Меркурій"
За повного або часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Житомирського Меркурія» гіперпосилання на сайт – www.merkury.com.ua. – є обов'язковим.
Керівник проекту: Олександр Сичевський
E-mail редакції: mercury.zt@utel.net.ua
Інформація «Житомирського Меркурія» є інтелектуальною власністю СП «Видавництво «Меркурій». Редакція може не поділяти точку зору авторів статей. За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець.
Про нас | Контакти | Реклама | Читайте у зручному форматі
Розробка сайту студыя дизайну Оригамі