Політика > Сергій Тимченко: "Земельна реформа має стати основним поштовхом до розвитку українського села"

Сергій Тимченко: "Земельна реформа має стати основним поштовхом до розвитку українського села"


17-10-2011, 17:40.
Земельна реформа в Україні, яка розпочалась 20 років тому з набуттям державної незалежності, дала можливість селянину отримати власний земельний наділ.

Нині реформування земельних відносин в Україні – на фінішній прямій: з 1 січня 2012 року мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення буде відмінено. Які вигоди від цього отримає селянин? Як Закон забезпечить розвиток українського села та вплине на розвиток сільського господарства?

На ці та багато інших запитань дав вичерпні відповіді журналістам регіональних ЗМІ голова Державного агенства земельних ресурсів України Сергій Тимченко під час засідання медіа-клубу «На власний погляд» 7 жовтня у Києві.


Перш за все Сергій Тимченко наголосив, що земельна реформа вже давно перезріла і потребує логічного завершення. Її проведення розтягнулося на 20 років. За цим показником у світі ми «поступаємося» тільки Мексиці, в якій даний процес тягнеться 22 роки і яка за таке реформування потрапила до Книги рекордів Гіннеса.

Сергій Михайлович повідомив, що земельне реформування включає в себе цілий ряд законів і підзаконних актів, центральним серед яких є Закон «Про ринок землі».Він проходить зараз експертизу і доопрацювання у Верховній Раді із найширшим залученням фахівців і громадськості.

«На жаль цей закон обростає різними чутками і міфами, тому мені хотілося б розвіяти їх і розповісти нашим громадянам правду.
Перше. Українська земля належатиме виключно громадянам України. Іноземці не матимуть права бути власниками української землі (власниками земельних ділянок можуть бути: громадяни України, фермерські господарства, держава та органи місцевого самоврядування). Не допущені до купівлі землі не тільки іноземці, а й навіть українські юридичні особи, через яких можливо було б здійснити купівлю іноземним компаніям. Якщо громадянин України - власник землі змінив своє громадянство, він мусить передати землю у власність Держави. Якщо іноземець успадкував пай, він змушений відчужити його протягом року», - розповідає голова Держагенства земресурсів України.

Щодо перепродажу землі. Унеможливлюються спекуляції на земельному ринку та закупівля землі на підставних осіб. Якщо людина продаватиме землю протягом року після придбання, закон змусить її сплатити мито в розмірі 100% її вартості, на другий рік – 90%, на третій – 80%, і так 10 років до 10%, а ще й потрібно подати довіку з Антимонопольного комітету і декларацію про доходи.

«Скільки землі можна купити «в одні руки»? Олігархи та латифундисти не зможуть масово скуповувати землі. Один власник чи члени його родини можуть мати у власності за нинішнім законопроектом загалом не більше ніж 2100 га. Але я прогнозую, що між першим і другим читанням у Верховній Раді ця площа буде обмежена до 300-500 га. Такі пропозиції вже поступили від народних депутатів, і ми теж їх підтримуємо.Обмеження встановлюється для уникнення монополізації та надмірної концентрації земель сільськогосподарського призначення, що сприятиме сталому розвитку фермерських господарств, дрібних землевласників та товаровиробників», - зазначив Сергій Тимченко.

Головне в реформі те, що власник сам хазяйнуватиме на своїй землі – він зможе самостійно господарювати на ній, здавати в оренду, дарувати, продавати, передавати у спадок, надавати в заставу банку для отримання кредиту тощо. Але поспішати з продажем не треба. З розвитком ринку вартість землі, а також розмір орендної плати стрімко та постійно зростатимуть. Так, вже з 1 січня 2012 року зросте нормативно-грошова оцінка землі в 1,7 раза. Відповідно зросте прибуток власника землі від здачі її в оренду. З нового року орендна плата в розрахунку 3 % від нормативної оцінки зросте в середньому до 600 – 700 грн. за гектар.

Усі експерти стверджують, що українська земля недооцінена на декілька порядків. Ціна на землю буде постійно і стрімко зростати. Наприклад, ціна 1 га землі в Західній Європі сягає 10000-30000 євро, а в Східній – 3000 – 5000 євро. У перший рік зняття мораторію українська земля, яка є кращою за якістю, ніж в інших країнах Європи, коштуватиме, за деякими оцінками, 300-500 євро за гектар.

А що ж інший, великий власник землі – держава? Що буде з її землями?

«В проекті Закону «Про ринок землі» передбачається, що державна земля не буде розкрадатися, роздаватися або продаватися за безцінь людям наближеним до влади чи ще до когось. Уся земля державної і комунальної власності продаватиметься тільки на аукціонах. Створюється нові аукціонні центри, вводяться нові посади ліцитаторів (люди, які проводять земельні аукціони). Земельну ділянку зможуть отримати громадяни з прозорими доходами і які зможуть ефективно використовувати її», - повідомив С.Тимченко.

В ході спілкування з журналістами голова Держкомзему наголосив, що сільські ради отримають додаткові кошти на розвиток соціальної сфери та інфраструктури села за рахунок того, що землекористувач сплачуватиме до бюджету сільської ради податок у розмірі 1% від орендної плати (за розрахунками, кожна сільрада в результаті цього одержуватиме в середньому від 400 тисяч до 1 мільйона гривень на рік). Сільська молодь отримає першочергове право на придбання землі. Це підвищить привабливість роботи на селі, сприятиме розвитку сільського господарства.

Також Сергій Михайлович підкреслив: родючість нашої землі буде захищена. Завдяки законодавству держава жорстко контролюватиме роботи на угіддях сільськогосподарського призначення згідно з науковим сівообігом, аби земля не виснажувалася.

Сергій Тимченко переконаний, що підвищиться продуктивність використання сільськогосподарських угідь. Донині селяни здебільшого вимушені були брати кредити під заставу майбутнього врожаю. Проте це були невеликі гроші. Закінчення земельної реформи дозволить в рази збільшити обсяги інвестицій в галузь для оновлення машинно-технічного парку, впровадження новітніх агротехнологій, використання сучасних засобів захисту рослин та добрив. Це принаймні вдвічі збільшить урожайність та валове виробництво сільськогосподарської продукції й гарантуватиме зростання прибутків селян.

Сільськогосподарська земля має стати основним поштовхом до розвитку українського села, вітчизняного агропромислового комплексу та економіки країни в цілому. Заборона вільно розпоряджатися землею стримує позитивні процеси економічного росту та збагачення українського селянина-власника паю.

О. КОНАШЕВИЧ, інтернет-видання «Житомирський Меркурій»

Повернутися