Політика > Аналіз спостереження за виборами до місцевих органів влади на Житомирщині

Аналіз спостереження за виборами до місцевих органів влади на Житомирщині


29-09-2010, 10:34.
Протистояння між різними політичними угрупуваннями на рівні області та на рівні найбільших міст проявляється лише на рівні агітації за певних кандидатів: роздаються агітаційні матеріали.

Наприклад, на рівні м. Коростеня, за словами представників партії «Справедливість», «Фронт змін», «Народна партія» відзначають протистояння і напруження між провладними та опозиційними партіями.
Це зумовлене тим, що провладні («регіонали» і комуністи) намагаються зберегти й закріпити свої місцеві позиції.

Так, на шпальтах газети «Іскоростень» за 11.09.10 року розміщені матеріали під заголовками: «Майже половина коростенців хотіла б висунути кандидатом у мери Москаленка», «Коростень входить до десятки стабільності влади», а також в цій же газеті за 18 вересня запропоновано ствердне інтерв’ю із мером міста Коростеня Володимиром Москаленком «Мене переконали, що треба знову іти в мери».

Цікаво, що майже одночасно, за 17.09.10 у «Приватній газеті» (в якій переважає інформація про «Партію регіонів») надруковано матеріали «В Коростені стабільна влада. Чи має мер право обиратися четвертий раз?» (зауважимо на незвичній побудові заголовка – одночасне поєднання ствердження і запитання) та «Майже половина коростенців хотіла б висунути кандидатом у мери Москаленка». За словами представників партії «Фронт змін», альтернативи на пост голови міста немає.

Все це сукупно дає підстави зробити висновок, що за різноманітної політичної палітри м. Коростеня й однойменного району (тут зареєстровано близько 70 осередків політичних партій), проявляється тенденція до монолітної влади.

У Новоград-Волинському протистояння проходить на рівні політичних партій блоку «Наша Україна», «Батьківщина», «Народна партія» «Партії Регіонів». Новоград Волинський –батьківщиною Голови Верховної Ради Володимира Литвина. Саме Володимир Михайлович, нещодавно буваючи на батьківщині, представив кандидата від своєї партії на голову міста яким є відома в місті особа Микола Загривий багато років тому назад очолював міську раду.

Наприклад, у м. Бердичеві до ТВК надійшло дві скарги, які стосувалися порушення, затверджених меж територіальних округів (Від виборця округу №2 Хмелівського В.Є. та від бердичівської міської організації УСДП). А також 21.09.10 після сесії Бердичівської міської ради всі присутні були запрошені на фуршет. Цей крок може вважатися прихованою передвиборчою агітацією.

На Житомирщині найбільш популярна «Партія регіонів», «Фронт змін», «Сильна Україна», «Батьківщина».
Нових місцевих політиків у регіоні не з’явилося. Хоча за спостереженнями пробують себе нові постаті, однак ще не минуло достатньо часу, щоб вони сформувалися як політики, яких знають і підтримують.

Реакція та активність жителів міст і обласного центру є невисокою. Передвиборчий процес протікає мляво, основна частина громадськості не розраховує на суттєві зміни пов’язані з виборами, тому не проявляє підвищеної активності. Віра у зміни достатньо низька. Передвиборчим процесом загалом цікавляться тільки активні партійці та керівництво, влада та окремі групи громадян.

Агітація та реклама, анти-агітація, антиреклама

Кандидати і політичні партії проводять агітаційні кампанії у регіоні. Однак їхній масштаб не розгорнутий. Передусім політичні осередки відомих партій нагадують про себе завдяки центральним, ключовим постатям.

У зв’язку з тим, що офіційно передвиборча агітація не розпочалася, а політичні партії ще працюють над піар-технологіями, поки що відсутні яскраві приклади рекламних кампаній. Політологи м. Житомира зауважують про вдалий хід партії «Фронт змін», яка замінила свою кольорову символіку: войовничий колір хакі на миролюбний світло-зелений, колір стабільності, і в такий спосіб висловила своє бажання наблизитися до простих українців, а також набрати політичні дивіденти.

Поки що випадки проведення антирекламних кампаній не зафіксовані, оскільки передвиборчна агітаційна кампанія ще не набрала обертів. Вбори локальні, майбутні кандидати один одного знають, хоча й роблять примітку – наскільки будуть «брудними» або «чистими» дії місцевих політиків, залежить кожного.

Адмінресурс та антитехнології

Адмінресурс у регіоні використовується скрито: робочий час, службовий транспорт, телефонний зв'язок.
Випадків підкупу виборців не зафіксовано, оскільки боротьба за їхні голоси тільки має розпочатися. Однак неофіційні розмови про те, що факти підкупу виборців можуть охарактеризувати осінню виборчу кампанію 2010 року, ведуться: політики скористаються з низької політичної освіти і низького матеріального рівня громадян, а ті у свою чергу піддадуться впливу.

Представники партії «Батьківщина» стверджують, що відчувається тиск із боку владних структур, люди відмовляються вступати в політичну боротьбу, претендувати на виборну посаду, оскільки тоді починають вестися розмови про звільнення з тої роботи, яку вони вже мають.

Члени партії «Справедливість» заявляють, що провладний тиск проявляється в тому, що блокується намір охочих вступити в їхню партію (погрози звільнення), їм важко сконтактувати з виборцями, донести їм свої ідеї, задуми і плани, оскільки і виборці вже зазнали впливу своїх керівників.

Повернутися