Політика > Ухвалення КПК стало ще одним кроком до утвердження європейських цінностей

Ухвалення КПК стало ще одним кроком до утвердження європейських цінностей


24-04-2012, 14:33.
Ухвалення нового кримінально-процесуального законодавства є зобов’язанням України перед міжнародними організаціями, зокрема, перед Радою Європи. Про це 12 квітня під час зустрічі з представниками регіональних ЗМІ в рамках засідання Медіа-клубу «На власний погляд» заявили народні депутати-члени парламентської фракції Партії регіонів - заступник Голови Партії регіонів з питань міжнародної політики Леонід Кожара та член парламентського Комітету з питань правової політики Владислав Забарський.

«Відповідно до рекомендацій Ради Європи 1995 року Україна взяла на себе зобов’язання щодо реформування кримінально-процесуального законодавства. Тому я сподіваюся, що новий КПК як один із головних законодавчих документів у сфері кримінальної юстиції буде реформований. Для нас це непересічна подія, оскільки, нарешті, буде змінено один із головних законодавчих документів радянської доби. Старий документ будувався на основах радянської кримінальної юстиції, надавав багато прав слідчим органам та стороні обвинувачення, а тому всі міжнародні правозахисні організації відзначали ущемлення прав обвинуваченого. З ухваленням Кримінально-процесуального кодексу цей перекіс буде виправлено», - повідомив Леонід Кожара.

«До старого кодексу майже кожного пленарного тижня вносилися якісь зміни, - розповідає Владислав Забарський. - Він вимагав доробки, і його прийняття в новому вигляді - це велика подія. Сама концепція цього документа передбачає революційні зміни. Це кодекс, який дозволить захистити особистість від правопорушення, у тому числі захистити від учасників кримінального провадження. Це дуже важливо. Запроваджується змагальність процесу, адвокатам дається в руки важливий механізм, якій раніше навіть не був передбачений. Я сам працював у слідстві, а потім адвокатом, і знаю, з чим стикаються обидві сторони. І для мене очевидна важливість цього кодексу».

Він зазначив, що «звучить багато критики», але вона заснована на політичному неприйнятті будь-яких дій влади. І людей вводять в оману. Наприклад, порушується питання, хто може бути відтепер захисником у кримінальному процесі? Ніяк не будь-який представник обвинуваченого, він ніколи і не був захисником. Сторона захисту - це адвокат, внесений в реєстр. Кажуть, що за рішенням Конституційного суду може бути захисником будь-який юрист. Це неточне трактування. Конституція Україна передбачає вільний вибір захисника, і їм може бути як адвокат, так і фахівець у галузі права, який має право надавати такий захист. Останнє уточнення - ключове.

Носіїв дипломів юристів у нас неможлива кількість, а кодексом передбачений саме професійний захист. Адвокат несе відповідальність і пов'язаний нормами адвокатської етики. Але чи може дозволити собі адвоката малозабезпечена особа? Це важливе питання. Однак кодекс потрібно розглядати в системному зв'язку з іншими законодавчими актами. У нас діє закон про безкоштовну правову допомогу, який і вирішує цю проблему. У європейських країнах, до речі, навіть юридичні консультації може робити виключно адвокат, а не кожен юрист.

Чи обмежує кодекс оперативність слідчих дій? Адже відтепер для проведення таких дій необхідно отримати дозвіл суду або ж повідомити його постфактум, надавши можливість для аналізу необхідності цих дій. Чи не дає це судам необмежену владу?

«Систему ми змінимо, а от людей в системі треба міняти», - вважає В. Забарський. Він, зокрема, сподівається на підтримку журналістів. Тому що, коли ЗМІ будуть піднімати питання про порушення в судах, це стане сигналом для проведення розслідування і очищення судової влади.

Що стосується обмеження оперативності слідчих органів у зв'язку з новими положеннями КПК, то і зараз необхідні санкції суду на проведення певних слідчих дій, які обмежують права громадян.

КПК вступить в силу з 1 січня 2013 року. «Думаю, що знадобиться рік-два, щоб налагодити роботу цього документу», - говорить В. Забарський.

Користуючись можливістю поспілкуватися з Леонідом Кожарою, журналісти розпитали, що він думає щодо погіршенні іміджу України в світі. Останніми роками критика на адресу Києва лунає і зі сході, і з заходу.

На думку заступника Голови Партії регіонів з питань міжнародної політики Л.Кожари, імідж країни формується не роками і не місяцями. Тому за позиції країни можна не переживати – Україну вважають у світі важливим гравцем, визнають регіональним лідером.

«Ми можемо говорити про проблеми іміджу не держави, а української влади», - каже Л.Кожара, погоджуючись, що там є приводи для хвилювання. На його погляд, причиною погіршення іміджу влади на міжнародній арені є внутрішньополітична боротьба, яка вийшла за межі України. «Наші внутрішньополітичні питання обговорюються на міжнародному рівні – насамперед це справа Юлії Тимошенко», - продовжує він. Ця справа шкодить європейській інтеграції. Ситуація багато в чому стимульована опозицією, і на тлі політичної боротьби в Європі це питання лягло на благодатний ґрунт . За словами Л.Кожари, Європа зараз стає трохи на лівий бік, відбуваються зрушення в бік соціал-демократії. «Батьківщина» є політичним союзником Європейської народної партії, яка є при владі у багатьох європейських країнах з кінця 90-х років і нині втрачає позиції, і зараз ця європейська партія веде агресивну політику на захист своєї політичної союзниці Юлії Тимошенко.

Cтосовно ситуації з українсько-російськими відносинами, Леонід Кожара відзначив їх інтенсивність. «Якщо прибрати питання про газ, то гострих проблем між нашими країнами немає», - переконаний політик. «Сирна війна» – це питання співпраці комерційних структур, а не міждержавних відносин. Зараз в Російській Федерації завершилася передвиборча кампанія, коли відносини України та Росії стають об’єктом політичних дебатів, і, на переконання Л. Кожари, «наш уряд буде спроможний досягнути прийнятних цін на газ». Свій оптимізм народний депутат пояснює тим, що зависокі ціни на газ примусять Україну споживати менше (нині Україна – найбільший споживач російського газу). Це призведе до зменшення доходів Газпрому і відрахувань податків до російського бюджету. Росія розуміє ці ризики.

Представники регіональних ЗМІ також поцікавилися тим, наскільки виправданими були інвестиції на Євро-2012, адже величезні державні кошти можна було б спрямувати на виконання соціальних програм. «Для мене очевидно, що будь-яка інвестиція в рамках Євро – політично і економічно виправдана», - говорить Л.Кожара. Нові дороги місяць «попрацюють» на Євро, а потім працюватимуть на інфраструктуру всієї держави. І дорога з Києва до Львова є частиною Панєвропейського коридору. «Свого часу ми багато втратили, не розвиваючи свою транспортну інфраструктуру, - говорить депутат. - Товаропотоки пішли через ту саму Білорусь. Зараз Євро нам допомогло відновити свої позиції, і на це була політична воля влади. Аеропорти реконструювали – уже 5 літовищ можуть приймати міжнародні рейси. Стадіони побудовані приватними інвесторами. Ми сподівалися, звісно, на більшу кількість приватних інвесторів, але в умовах фінансової кризи бізнесмени виводять свої гроші з багатьох країн, не тільки з нашого регіону".

О. Конашевич, інтернет-видання «Житомирський Меркурій»

Повернутися