Політика > Євген Суслов: "Потрібно розмежовувати політичну ситуацію і спорт, бойкот – це не вихід"

Євген Суслов: "Потрібно розмежовувати політичну ситуацію і спорт, бойкот – це не вихід"


31-05-2012, 17:57.
Підготовка до футбольного чемпіонату Євро-2012 вступила у завершальну стадію. Як наша країна прийматиме численних вболівальників і гостей з усієї Європи? Які вигоди очікує держава і громада від спортивного свята? Де закінчується спорт і починається політика? Про це та інше заступник Голови партії «Україна – Вперед!», Голова підкомітету з питань розвитку туризму Комітету Верховної Ради України з питань сім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму Євген Суслов говорив з журналістами регіональних ЗМІ 18 травня у Києві під час засідання Медіа-клубу «На власний погляд».

Голова підкомітету ВР з туризму повідомив, що Україна витратила з бюджету більше 80 мільярдів гривень, аби підготувати інфраструктуру до проведення Євро-2012. Польща як приймаюча сторона теж готувалася, але фінансування відбувалося не тільки самою країною, але й з бюджету Європейського Союзу. На жаль, в Україні зовнішніх інвестицій як таких не було, ми взяли весь тягар на себе. Є велике запитання щодо ефективності витрачених коштів, вважає Євген Суслов. «Ми бачимо, що деякі стадіони подорожчали з моменту затвердження проекту мінімум удвічі. Багато хто з влади заробив на цьому чималі кошти», - переконаний народний депутат.

«З іншого боку, за даними парламентського комітету з питань ім'ї, молодіжної політики, спорту та туризму, близько мільйона туристів планує відвідати Україну у час проведення Євро-2012. Кожен залишить тут не менше, ніж 600 євро. «Тобто, ми можемо отримати близько 600 мільйонів євро, і ці кошти будуть освоюватися малим і середнім бізнесом, - розповідає Є.Суслов. - Цей бізнес також взяв на себе тягар підготовки до Євро-2012, вклав кошти, і, можна сказати, що туристична галузь в Україні готова до чемпіонату не завдяки підтримці держави, а всупереч ній. Наші підприємці чекають на Євро-2012, тому наша позиція така: ми повинні його проводити, тому що влада вже заробила свої кошти на підготовці. А бойкот чемпіонату завадить тільки нашому малому і середньому бізнесу».

Щодо політичних аспектів Євро-2012, то заступник Голови партії «Україна – Вперед!» Євген Суслов вважає, що бойкот не вплине позитивно на справу колишнього прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. «Останнім часом ставлення до України в Європі вже стабілізувалося, і всі розуміють, що ситуацію треба міняти, але не через призму спорту, - говорить Є.Суслов. - Ми бачили приклади бойкотування Олімпійських Ігор, і ситуацію це не змінювало, а тільки озлоблювало підприємців і людей, які очікували на спортивне свято. Тому на темі бойкоту Євро-2012 не треба спекулювати. Взагалі ізоляція України від Європи тільки ускладнить вирішення проблем, які ми нині маємо». Він також нагадав журналістам, що як влада, так і опозиція виступають за підписання угоди з ЄС. І це правильно, тому що ми не зможемо самотужки вирішити свої проблеми, в тому числі з підняттям планки демократизації.

Нардеп пропонує займати помірковану позицію і думати про підвищення туристичної привабливості країни: «Ми все-таки сподіваємося, що туристи приїдуть, побачать Україну на власні очі і всередині, і повернуться сюди ще не раз. Моя думка незмінна: ми можемо мати 7-8% ВВП від туризму. Але поки ми не працюємо в цьому напрямку, хоч треба це зробити пріоритетом».

Розвиваючи цю тему, він навів цікаву статистику по волонтерах, які зустрічатимуть гостей чемпіонату Євро-2012: у Донецьку таких осіб, які можуть професійно надавати допомогу приїжджим вболівальникам, - 800 чоловік, в Києві – 2000, у Львові – 8000. «У Львові туристична інфраструктура розвивається не один рік, і фахова підготовка людей, задіяних в туризмі, вища, і, думаю, такий досвід треба поширювати на всю країну», - зазначає Євген Суслов.

Відповідаючи на уточнюючі запитання журналістів, Євген Суслов проаналізував хід підготовки України до Євро-2012. На його погляд, наша держава не використала всіх можливостей своєї ситуації: «Зараз у нас з Польщею підписана угода про спрощення перетину кордону у зв’язку з Євро-2012. Зрозуміло, що ми не використали всіх можливостей, щоб добитися загалом спрощення візового режиму з ЄС».

Так, багато зроблено, але можна було б зробити у 2-2,5 рази більше, вважає народний депутат. Потрібно було розробити більше туристичних маршрутів, щоб презентувати туристам також ті регіони, в яких Євро-2012 не проходить. Але основні зусилля були кинуті на будівництво. «Стадіон у Києві був запланований дорогий, і про це влада, перебуваючи в опозиції, кричала не раз. А коли прийшла до керма, то збільшила цей бюджет удвічі. От і робіть висновки», - говорить Є.Суслов.

На припущення одного з журналістів, що Європа веде подвійну гру, тиснучи на Україну публічно і водночас в кулуарах обіцяючи підписання угоди про асоціацію, Євген Суслов зауважив, що не слід довіряти усьому, що говорять українські чиновники про позицію Європи. «Європа не заграє з владою, вона чудово розуміє, які процеси тут відбуваються. Але треба розмежовувати політичну ситуацію і спорт, бойкот – це не вихід», - підкреслює Євген Суслов.

Чи не підірве Євро-2012 країну економічно? На думку партійного лідера, загроза для економіки є, і велика, але вона більше пов’язана з економічною політикою уряду, аніж з чемпіонатом. Тому що потрібно стимулювати економіку, чого нинішній уряд не робить. «Є побоювання, що Євро-2012 вплине на стабільність гривні наприкінці року, але переконаний, що економіку потрібно міняти, змінюючи, насамперед, склад Кабінету Міністрів, - вважає Є.Суслов. - Не хочу з якихось політичних амбіцій пророкувати обвали в економіці, тому що це піде всім нам на шкоду. Сподіваюсь, що ми зробимо все, щоб економіка розвивалася, і Євро-2012 дало хоч трохи заробити малому і середньому бізнесу».

Яка інформація про якість доріг, якими їхатимуть на Євро-2012? «Зроблено чимало. Але це тільки початок. Бо якщо звернути з автобанів, проїхати українськими дорогами важко. Представники регіональних «Автодорів» скаржаться: фінансування немає, бо всі кошти кинуто на центральні дороги. Тому як переживуть «Євро-2012» наші регіональні дороги, не знаю. Сподіваюся, що не буде дуже великих вибоїн. Аби можна було якщо не проїхати ними, то хоча б пройти», - ділиться думками Євгеній Іванович.

На пропозицію порівняти підготовку до чемпіонату в Україні та Польщі, Євген Суслов відповів, що Польща зробила чимало, щоб покращити свою інфраструктуру до Євро-2012. Але остаточні висновки треба робити вже після чемпіонату, коли буде статистика кількості туристів. «Зараз ми знаємо, що чимало футбольних команд відмовилися проживати на території України, і тільки одиниці готові були платити нам. Польща дала більш економічно вигідну пропозицію для команд», - звертає увагу Є.Суслов. І, за його словами, важливо також, які висновки ми зробимо після чемпіонату. Чи зможемо мобілізуватися і виправити свої помилки?

Стосовно прогнозу гри збірних команд у фіналі пан Євген відповів, як і належить патріоту та оптимісту: «Я мрію, щоб це була Україна. Хоча ми чудово розуміємо, що нам, як і зазвичай, випала нелегка доля в першому ж поєдинку. Хоча сподіваюся, що рідна українська земля стимулює своєю енергетикою наших футболістів, і вони покажуть такий клас, що ми будемо здивовані самі й здивуємо всю Європу».

О. Конашевич, інтернет-видання «Житомирський Меркурій»

Повернутися