Вівторок, 23 липня 2019, 09:28 RSS Export | Авторизація
Закрити
Логін
Пароль
 

Забули пароль?
інформаційний пульс Житомирщини

У Житомирі посадовці піднімають руку на журналістів?

30-01-2012, 13:04               
Свобода слова в Україні під загрозою? Чи є цензура в засобах масової інформації? Чи є цензура у мас-медіа Житомирщини? На ці запитання намагалися дати відповідь кращі журналісти області та експерти у галузі права 27 січня під час круглого столу.

«Стаття 15 Конституції України гласить: «Цензура заборонена», - на початку заходу нагадала його ведуча Надія Миколаєнко.

Чи дієвою є ця стаття в українському медіа-просторі?

«Я вважаю, що останнім часом цензури як такої в Україні немає, - висловлює думки редактор сайту «INZT» Руслан Мороз, - Нині утиски свободи слова в країні – це, як правило, зведення особистих рахунків. Якщо чиновник намагається якимось чином тиснути на журналіста, то це свідчить про невихованість, хамство посадовця як особистості. Це не «наїзд» на свободу слова».

Журналістка місцевої газети «Субота» Людмила Харчук вважає, що цензура на всеукраїнському рівні таки існує. Як доказ вона навела красномовні приклади: «26 січня журналістів не лише Житомира, а й усієї України сколихнуло дві новини: перша – канал «1+1» звільнив журналіста, ведучого програми «Гроші» Олега Дейнеку за те, що той на підсумковій прес-конференції Президента, яка відбулася 21 грудня, поставив питання Віктору Януковичу щодо діяльності голови Хмельницької облдержадміністрації Василя Ядухи. Це був перший дзвіночок стосовно утисків свободи слова в Україні , - вважає Л. Харчук. – Також минулого тижня найтиражніша всеукраїнська газета «Експрес» вийшла у світ з незадрукованою першою сторінкою. Це була зовсім не помилка колективу редакції. Це був протест проти цензури. Адже на видання тиснули, «ввічливо просивши» не друкувати певних матеріалів».

Щодо житомирського медіа-простору, то, вважає Л. Харчук, тут існує самоцензура та негативне відношення до діяльності журналістів з боку чиновників. Під самоцензурою журналістка має на увазі, що деякі працівники ЗМІ бояться розкривати ті чи інші факти про високопосадовців, адже це може пагубно відбитися на їхній професійній діяльності чи особистому житті, й ретельно «фільтрують» усе те, що має з’витися в теле- чи радіоефірі, на шпальтах газет. «Наше суспільство залякане», - вважає представниця «Суботи».

Деякі чиновники та працівники внутрішніх органів відкрито виражають своє негативне ставлення до журналістів та їх діяльності, зазначає Харчук. Таку неприязнь Людмила свого часу відчула, як кажуть, на власній шкурі: «Якось ми знімали відеорепортаж. В кадр потрапив Олег Таможський, заступник начальника комунального підприємства «Житомирське трамвайно-тролейбусне управління». Йому це не сподобалось. Відтак посадовець застосував фізичну силу до мене та мого колеги Руслана Мороза». Щоправда, за словами Людмили, Руслан не постраждав, дісталося відеокамері, яку він тримав. Але звернути зап’ястя Людмилі Таможському таки пощастило - сильно схопивши жінку за руку, посадовець намагався кинути її на землю.

Шукаючи управи на нахабного чиновника, кажуть журналісти, вони викликали міліцію, праціники якої опитали постраждалих та свідків. В результаті - ображеним працівникам ЗМІ з часом прийшов лист такого змісту: у порушенні кримінальної справи відмовлено, адже збитки від діянь посадовця не надто великі (значних ушкоджень на тілі постраждалих немає. Вивих зап’ястя – це дрібниці), порушення громадського порядку теж не зафіксовано.

Правозахисник Максим Банніков каже, що таке рішення правоохоронних органів можна і треба оскаржити в суді. За оцінкою експерта, справа на 50-60% перспективна.

Поділилася Л. Харчук і гірким досвідом спілкування з працівники У МВС. Якось їй довелося бути на місці ДТП, в якій постраждала відома в області людина. Появі журналістів під час події правоохоронці, м’яко кажучи, не дуже зраділи й намагалися якомога швидше здихатися непроханих гостей.

У некоректній поведінці чиновників стосовно журналістів часто винні і самі працівники ЗМІ, вважає М. Банніков: «За великим рахунком, рівень культури журналістів не дуже відрізняється від рівня культури чиновників і українського суспільства взагалі».

На думку правозахисника, українські журналісти взагалі та житомирські зокрема зовсім мало уваги приділяють питанням культури і шукають «смажених» та скандальних фактів, забуваючи про найголовніше призначення ЗМІ – формувати громадську думку.

Цензура в ЗМІ — це будь-яка вимога з боку органів державної влади або інших структур, спрямована, зокрема, до журналіста, власника, редактора або іншого працівника засобу масової інформації, узгоджувати певну інформацію перед її оприлюдненням, заборона її поширювати чи перешкоджання її тиражуванню і розповсюдженню в будь-який інший спосіб з метою забезпечення політичних, економічних чи інших інтересів цієї структури.

Цензурі в такому розумінні – не місце у ЗМІ, вважають учасники круглого столу, однак це зовсім не стосується «моральної» самоцензури, яка покликана запобігати духовній деградації суспільства.

Ірина Коник, інтернет-видання «Житомирський Меркурій»


 (голосів: 3)


Версія для друку
Додавання коментаря
Оксана КузьминаОксана Кузьмина:
Рождественская встреча
Вся наша жизнь соткана из упускаемых и упущенных возможностей. Была возможность встретить новый год в Австрии – музыкальной столице мира. Подвела поведенческая культура. Труба (в облике подруги из Германии) звала, а мне пришлось сидеть не в кресле самолёта, а за рабочим столом писать очередной отчёт.

Ілона БіланІлона Білан:
Зона вільної торгівлі: 17-й раунд переговорів завершено
19 травня 2011 року Верховна Рада України ухвалила постанову "Про рекомендації парламентських слухань на тему: "Про стан і перспективи розвитку економічних відносин України з ЄС та Митним союзом", в якій підкреслюється, що першочерговим завданням на найближчу перспективу є завершення переговорів і підписання Угоди про створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) як невід’ємної частини Угоди про асоціацію з ЄС.
Нагадаємо, що переговори щодо створення ЗВТ з ЄС розпочалися у лютому 2008 року після вступу України до СОТ і є досить непростими через низку проблем економічного характеру. Йдеться про умови доступу українських товарів та послуг на європейський ринок, квоти та перехідні періоди.

Світлана КонончукСвітлана Конончук:
Команда Януковича вдруге заходиться довкола "конституційної реформи"
Людині, обізнаній з українськими політичними обставинами, заголовок статті видасться дивним. Чому "вдруге"? Адже відомо, що Конституцію України вже змінювали принаймні двічі - у 2004 і 2010 роках. За цього не беремо до уваги нереалізовані спроби змінити Конституцію, що мали місце в період "владних змагань" між президентськими виборами - у 2005-2009 роки.

Ірина ЛукомськаІрина Лукомська:
Пенсійна реформа: як до неї мають ставитися політичні партії з огляду на свої партійні програми?
Пенсійна реформа, до якої українську владу підштовхує не так дефіцит Пенсійного фонду чи прагнення підвищити життєвий рівень пенсіонерів, як вимоги МВФ, спонукає поглянути на документи, від яких мали б "танцювати" учасники політичного процесу. А саме - на партійні програми. Фактично, саме ці стратегічні документи мають визначати як ставлення політичних гравців до ініціатив, пропонованих владою, так і напрям самих цих ініціатив.

Сергей СимоновСергей Симонов:
14-летняя житомирянка испытала шок, узнав о своей беременности
В конце 70-х годов Житомир облетела довольно неприятная весть: одна из 14-летних школьниц областного центра готовится стать матерью. Это было ЧП областного масштаба. Руководители городского отдела образования сразу же вызвали к себе "на ковёр" директоров школ, чтобы те, в свою очередь, провели с учениками разъяснительные беседы о последствиях ранних половых связей.

Ярослав ДовгополЯрослав Довгопол:
Незмінний лідер в Казахстані: особливості сучасного президентства
У Казахстані офіційно проголошена дата дострокових виборів президента країни - 3 квітня 2011 року. Відповідний указ підписав напередодні глава республіки Нурсултан Назарбаєв. Таким чином він відкинув "пропозицію народу і парламенту" провести референдум щодо продовження його повноважень до 2020 року, запровадивши "більш наближену" до сучасних демократичних стандартів процедуру – президентські перегони. Водночас, мало в кого залишається сумнівів, що саме цей кандидат матиме переважні шанси на перемогу.

Юлія ТищенкоЮлія Тищенко:
Пріоритети української модернізації: між Казахстаном і РФ?
У нинішньому політичному дискурсі стало правилом гарного тону говорити про потребу модернізації країни як загалом так і за окремими сферами економіки і політики. Сама теза про необхідність реформ і модернізації країни не викликає заперечень, адже реформи і модернізація економіки, соціальної сфери всі роки української незалежності незмінно перебувають на порядку денному. Упродовж новітньої 20-річної української історії ніколи не бракувало планів, концепцій, дорожніх карт реформ. Проте, не вистачало політичної волі, інституційних можливостей для їх реалізації.

Михайло ДімонтМихайло Дімонт:
Стій! Хто йде!?
Отже, вибори. Багато сказано про недосконалість виборчого закону. І це так. Про переваги, які отримують окремі учасники. І це також правда. Про зміну правил під час гри – і це вірно. А скільки ще буде сказано? Особливо після виборів…

Дмитро СкоропадДмитро Скоропад:
Українська система освіти - це плюс чи мінус?
Українські вузи підтверджують правило: не має більшого дурня, ніж дурень з вищою освітою, яка отримана в корумпованому навчальному закладі. Корупція у вищій школі торкнулась усіх етапів освіти: від вступних і випускних іспитів до заліків, дипломів, кандидатських та докторських робіт. Патології, пов’язані із плагіатом, формальними рецензіями, замовчуванням злочинів (наприклад, сексуальних домагань) і низьким рівнем викладацьких кадрів, що є нахабним обманом студентів, зустрічаються у кожному вузі.

Сергій ВікторовСергій Вікторов:
Естрадне мистецтво актуальне й сьогодні...
В наш час особливого значення набуває вирішення проблеми організації дозвілля та зайнятості підлітків та молоді, культурно-естетичного виховання молодого покоління при опануванні сучасного естрадного мистецтва, оскільки трансформаційні зміни, що відбуваються у сучасному соціокультурному просторі, зумовили споживання широкого пласта цього виду мистецтва - найпопулярнішого у молодіжному середовищі.

всі автори
Архів
«    Липень 2019    »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
В Житомире прошла выставка собак «Полесье-2012»У Житомирі відзначили День пасічникаЖитомирщина бере участь у виставковій акції «Барвиста Україна»У Житомирі підняли прапори на честь відкриття літніх Олімпійських ігор в ЛондоніУ Немиринцях відсвяткували Івана КупалаЖДУ ім. І. Франка вдруге випустив спеціалістів видавничої справиУ Житомирі пройшов фестиваль «Ковальська весна»У Житомирі відкрито нове інфекційне відділення для дітей
© 2010 "Житомирський Меркурій"
За повного або часткового використання текстів та зображень чи за будь-якого іншого поширення інформації «Житомирського Меркурія» гіперпосилання на сайт – www.merkury.com.ua. – є обов'язковим.
Керівник проекту: Олександр Сичевський
E-mail редакції: mercury.zt@utel.net.ua
Інформація «Житомирського Меркурія» є інтелектуальною власністю СП «Видавництво «Меркурій». Редакція може не поділяти точку зору авторів статей. За зміст рекламної інформації відповідальність несе рекламодавець.
Про нас | Контакти | Реклама | Читайте у зручному форматі
Розробка сайту студыя дизайну Оригамі