Суспільство > Працівники чорнобильської зони замість 3 тисяч отримують 13 гривень

Працівники чорнобильської зони замість 3 тисяч отримують 13 гривень


25-04-2012, 16:39.
25 квітня, незадовго до Міжнародного дня солідарності трудящих та у переддень 26 річниці Чорнобильської катастрофи, керівництво Житомирщини зустрілося з профспілковим активом області. Члени професійних спілок регіону публічно дискутували про забезпечення гідного захисту людини праці.

Начальник обласного управління соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, Алла Машталір розповіла про стан дотримання трудових прав працівників, які працюють та проживають на забруднених територіях.

«Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачає певні компенсації, пільги та різні види фінансової допомоги відповідними категоріям населення, - каже Алла Вікторівна. - Цей закон має 70 статей і передбачає майже стількиж видів різних компенсацій. Кожен четвертий мешканець нашої області має право на таку соціальну підримку».

За словами А. Машталір, на різні види соцдопомоги Житомирщина отримала майже 116 мільйонів гривень, на сьогодні область не має заборгованості по основних виплатах. Зараз управління соцзахисту винне лише громадянам, які мають право на компенсацію за майно, що залишилось на забрудненій території.

Така грошова допомога вилачується «чорнобильцям» І та ІІ категорій. Її розмір визначає Міністерство соціальної політики: для І категорії - 283 гривні, для ІІ - 141 гривня 50 копійок.

«У Законі є розділ, який регулює умови і відповідне фінансове забезпечення громадян, які працюють на забрудненій території, - наголошує А. Машталір. - Наша область специфічна щодо питань чорнобильського законодавства. Чому? Тому що лише на території нашого регіону є три зони: зона безумовного гарантованого відселення, зона гарантованого добровільного відселення, і третя – зона посиленого радіаційного контролю. На території цих трьох зон у нас проживає 91% всього населення області. Це майже 270 тисяч людей. Із цієї чисельності 76 тисяч громадян працює на забрудненій території. Ці люди захищені 39 статтею Закону, яка за роботу у відповідній зоні передбачає певні доплати».

Для громадян, що працюють у ІІ зоні, управління соцзахисту щомісячно має нараховувати і виплачувати три мінімальних заробітних плати, тим, хто живе і працює у ІІІ зоні, Закон передбачає доплату у розмірі двох «мінімалок», жителі ІV зони мають право додатково на одну мінімальну зарплату.

Здавалося б, доплати досить непогані (з 1 січня 2012 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1073). Однак… «У 1996 році уряд прийняв постанову, яка визначає розміри додаткової грошової допомоги у певних конкретних сумах, - каже начальник обласного управління соцзахисту громадян, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. - Ці розміри діють і сьогодні».

Отож люди, що працюють у ІV зоні, замість 1073 гривень додатково щомісячно отримують доплату у розмірі 5 гривень 20 копійок, працівникам ІІІ зони щастить отримувати вдвічі більше – 10 гривень 50 копійок. Найщедрішою доплатою до основного доходу можуть «похвалитися» жителі ІІ зони – їм «щастить» отривувати 13 гривень 20 копійок.

Ірина Коник, інтернет-видання «Житомирський Меркурій»

Повернутися